مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری
سپتامبر 13, 2020
خود حماتی در کشور فرانسه
خودحمایتی یا تمکن مالی در کشور فرانسه
سپتامبر 13, 2020
نمایش همه

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه ‌گذاری

سرمایه گذاری در کشور فرانسه

داشتن پاسپورت اروپایی و زندگی در کشور مدرن و بی‌نظیری مثل فرانسه شاید یکی از بزرگترین اهداف کسانی باشد که قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا در مورد سرمایه ‌گذاری در این کشور مدرن و بی‌نظیر برای شما بگوئیم که امیدوارم دوست داشته باشید و تا انتها ما را همراهی کنید.

مقدمه

به جرات می‌توان گفت که کشور فرانسه یکی از بهترین مکان‌ها برای گردشگری و زندگی و سرمایه‌ گذاری است. این کشور با داشتن مساحتی حدود ۶۴۳ هزار کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ در اروپا محسوب می‌شود و با کشورهای مهمی همچون آلمان، سوئیس، ایتالیا و بلژیک هم‌مرز است. این کشور چیزی حدود ۶۹ میلیون نفر جمعیت دارد و دومین کشور پر جمعیت در اتحادیه‌ی اروپا نیز به‎شمار می‌آید. در مورد مذهب هم ۸۸ درصد از کل جمعیت مشور کاتولیک هستند و ۱۲ درصد مابغی هم دارای ادیان دیگری مثل اسلام و یهودی و … هستند. ولی نکته جالب در مورد مردم این کشور این است که با وجود اینکه درصد کمی از مردم جزو اقلیت‌های مذهبی هستند، همه به دین و اعتقادات هم احترام می‌گذارند و بسیار مسالمت‌آمیز با هم زندگی می‌کنند.

روش‌های سرمایه ‌گذاری در کشور فرانسه

blank

نکته ‌ای که در مورد کشور فرانسه باید بدانید این است که اقامت و داشتن پاسپورت فرانسوی بسیار مشکل است. ولی روش‌هایی وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توانید به‌ راحتی شهروند این کشور شوید. یکی از این راه‌ها سرمایه‎ گذاری در کشور فرانسه است. اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید، باید ویزای یک‌ساله را که تا ۵ سال هم قابلیت تمدید شدن است را دریافت کنید و بعد آن را به ویزای ۱۰ تبدیل کنید و در نهایت به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

سرمایه ‌گذاری در کشور فرانسه راه‌ها و روش‌های مختلفی دارد که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد که بتوانید تصمیم درستی را در مورد این امر بگیرید.

مشخصه‌های مختلف سرمایه‎ گذاری در کشور فرانسه

قبل از اینکه بخواهید در مورد سرمایه ‌گذاری در یک کشور فکر کنید، باید به یک‌سری نکاتی از قبل توجه داشته باشید و به خوبی آنها را بررسی کنید. مثلا یکی از مهمترین موارد این است که بررسی کنید که شرایط اقتصادی در این کشور به چه صورت بوده و یا اینکه نرخ تورم و بیکاری چقدر است و یا وضعیت اشتغال چگونه است و نسبت سطح جهانی میزان بیکاری چقدر بوده و بسیاری از پارامترهایی که شاید از نظر هرکسی متفاوت باشد و نسبت به آن نظرات خاص خودش را داشته باشد.

مزایای سرمایه ‌گذاری در کشور فرانسه

خوشبختانه  این کشور نسبت به ده سال گذشته رشد خیلی خوبی را در مورد این امر داشته و مزایای زیادی را هم با خود به همراه داشته است. مواردی نظیر:

 • برای سرمایه‌ گذاری در این کشور نیازی به داشتن اقامت ندارید و حتی لازم نیست که حتما در آن کشور ساکن باشید.
 • بر خلاف سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیاز به داشتن مدرک زبان و دانستن کامل آن ندارید.
 • در کمتر از ۲ ماه می‌توانید مجوز اقامت خود را دریافت کنید.
 • کار سرمایه‌ گذاری را می‌توانید هم به صورت فردی و هم به صورت اشتراکی انجام دهید.
 • ویزای اقامت ۱۰ ساله در این کشور را خواهید داشت و همزمان می‌توانید همانند شهروندی فرانسوی به بیمه‌ی رایگان درمانی و خدمات آموزشی و … دسترسی داشته باشید.

معایب سرمایه ‌گذاری در کشور فرانسه

از آنجایی که این کشور جزو سومین عضو اتحادیه اروپاست، مسئولیت تأمین مالی بخش‌های بزرگی از کمک‌های مالی در کل اروپا را بر عهده دارد. جالب است که بدانید در طول بحران بدهی‌هایی که اروپا داشت، این کشور بخش اعظمی از کثری مبالغ در اتحادیه اروپا را پرداخت کرده است.

سوای این قضیه این کشور، دارای گرایش‌های سوسیالیستی بسیار زیادی دارد که ممکن است برخی از شرکت‌ها را از رقابت جهانی حذف کند مثلا در فرانسه یک هفته کاری ۳۵ ساعت است و سن بازنشستگی هم ۶۲ سال است که شاید خیلی کمتر از بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر باشد!

یکی دیگر از معایب سرمایه ‌گذاری در این کشور، اختلاف طبقاتی بین مهاجرین بین المللی و افراد تبعه این کشور است.

دیگر اینکه این کشور هم همانند سایر کشورهای دیگر، امکان پیشرفت و داشتن فرصت‌های شغلی بهتر را  در پایتخت خود دارد که به نسبت سایر شهرهای دیگر این کشور، هزینه‌های زندگی به مراتب خیلی بالاتر است.

نکته‌ای که شاید از همه موارد مهمتر است این است که فرانسوی ‌ها به زبان خود بسیار تعصب دارند و اگر بخواهید در این کشور کار کنید، باید به خوبی به این زبان مسلط باشید، زیرا اگر به هر زبانی صحبت کنید و آنها هم متوجه منظور شما شوند، در هر صورت جوابی که خواهید شنید به زبان فرانسوی خواهد بود!

 انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در کشور فرانسه

blank

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد از جمله:

 • راه اندازی یک بیزینس یا تجارت
 • ثبت شرکت
 • خرید اوراق قرضه
 • خرید ملک
 • خودحمایتی

راه اندازی یک بیزینس یا تجارت

در این روش شما نیاز دارید که در ابتدا ویزای کوتاه مدت بگیرید تا این امکان فراهم شود که وارد این کشور شوید و کلا مشخص کنید که راه‌اندازی کدام کسب و کار برای شما مناسب‌ترین گزینه است و باید کارهایی نظیر افتتاح حساب و… را انجام دهید. بعد از برگشت به کشور خودتان در مرحله بعد باید به حساب خود پول قابل توجهی را وارد حساب کنید و بعد درخواست ویزای بلند مدت ۶ ماهه کنید.

در این مرحله فرد متقاضی باید به کشور فرانسه برگردد و قرارداد امضا کند و در نهایت امکان اقامت یک‌ساله برای او امکان‌پذیر خواهد شد. بعد از این فرایند امکان تأسیس شرکت را پیدا خواهد کرد و بعد از تمام شدن مدت زمان اقامت یک‌ساله خود، باید آن را به ۵ سال تمدید کند و در نهایت این مدت زمان ۵ ساله را به ۱۰ سال تمدید کند.

ثبت شرکت

اگر شما در کشور مبدا خود شرکتی را به‌نام خود ثبت کرده باشید، این امکان را هم دارید که در کشور مقصد یعنی فرانسه هم برای خود ثبت شرکت کنید. این بدان معنی است که سهام شرکت ایرانی ۱۰۰ درصد سهام شرکت فرانسوی را دارا خواهد بود و آن فرد می‌تواند خود را به عنوان کارمند این شرکت معرفی کند و  حقوقی را برای خود تعیین کند و به عنوان درآمد ماهانه از همین شرکتی که ثبت شده است را دریافت کند.

لازم به ذکر است که این حقوق پیشنهادی باید چیزی بیش از ۲۰۰۰ یورو باشد. فرد متقاضی ثبت شرکت در کشور فرانسه می‌تواند ویزای ۳ ساله بگیرد که همزمان با ورود او به کشور، همسر و فرزندان شخص متقاضی هم اجازه ورود به کشور را خواهند داشت.

سرمایه‌ای که برای این کار شما نیاز دارید می‌تواند نسبت به شرکتی که قصد ثبت کردنش را دارید متفاوت باشد.مثلا اگر شرکت شما یک شرکت سهامی ساده باشد، برای شروع به ۲۳.۰۰۰ یورو و شرکت سهامی عام برای شروع به ۳۷.۰۰۰ یورو نیاز خواهید داشت.

بعد از اینکه تمامی مراحل قانونی را طی کردید، همان‌گونه که در  بالا گفته شد، اقامت یک ساله خود را دریافت خواهید کرد و این میزان را می‌توانید تا ۱۰ سال تمدید کنید.

 خرید اوراق قرضه

اگر قصد سرمایه ‌گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه دارید، باید مبلغی حدود ۱۰ میلیون دلار را برای این کار هزینه کنید. شاید این روش خیلی پرهزینه باشد ولی مزایای خیلی زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. مثلا:

 • نیازی به داشتن اقامت طولانی مدت در این کشور نخواهید داشت.
 • نیازی نخواهید داشت که در زمان سرمایه‌ گذاری در کشور فرانسه حظور داشته باشید.
 • نیازی به دانستن زبان فرانسوی و یا مدرک خاصی نخواهید داشت.
 • اگر نیاز به حضور در کشور را داشته باشید، در کمتر از دو ماه می‌توانید ویزا بگیرید.
 • هم این سرمایه‌ گذاری را به صورت انفرادی ‌انجام دهید و هم می‌توانید به صورت مشارکتی انجام دهید.
 • در صورت اقامت در کشور به همراه خانواده‎‌ی خود می‌توانید به تمامی امکاناتی که یک شهروند فرانسوی دارد را داشته باشید.

خرید ملک

شاید یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای سرمایه ‌گذاری در هر کشور، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک باشد. اگر شما هم قصد انجام این کار را داشته باشبد، باید چیزی حدود ۷۰ هزار یورو سرمایه داشته باشید و طبق قوانینی که این کشور دارد، به ازای هر یک از اعضای خانواده خود باید مساحتی را به اندازه ۱۷ تا ۳۴ متر مربع در نظر بگیرید. ولی فراموش نکنید که با سرمایه ‌گذاری از این روش شما هر سال مشمول پرداخت مالیات نیز خواهید شد!

میزان مالیات پرداختی با توجه به متراژ و وضعیت خانه متغیر است و محاسبه آن توسط بخشداری هر منطقه تعیین می‌شود. در حالت کلی اگر ارزش قابل قبول برای اجاره €۴,۵۷۳ یورو باشد ۱٫۲% و برای مقادیر بالاتر از  €۷,۶۲۲ با نرخ ۱٫۷% محاسبه می‌شود. مالیات بر ملک در ۳ ماه پایانی سال مورد بررسی قرار می‌گیرد و مالکان می‌توانند مالیات را به صورت اقساط یا ماهانه به صورت مستقیم پرداخت کنند.

ولی لازم به ذکر است که از طریق خرید ملک در این کشور، شما می‌توانید فقط اقامت موقت خود را بگیرید و نمی‌توانید پاسپورت و تابعیت این کشور را به‌دست آورید!

سرمایه گذاری در کشور فرانسه

 

ملاحظات مالیاتی در کشور فرانسه

اگر می‌خواهید از طریق سرمایه‌گذاری اقامت این کشور را دریافت کنید، باید در مورد قوانین مالیاتی این کشور هم اطلاعات کامل و جامعی داشته باشید. مثلا باید بدانید که در این کشور ۳ نوع مالیات برای شهروندان وجود دارد:

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات‌های تامین اجتماعی
 • مالیات بر کالا و خدمات

 تمامی این موارد ‌جداگانه، اگر شما در این کشور سرمایه‎‌ای بالغ بر ۱٫۳ میلیون یورو داشته باشید، برای شما مالیات جداگانه‌ای نیز در نظر گرفته می‌شود.

نحوه محاسبه مالیات در این کشور به این گونه است که مالیات را مطابق با مالیات جهانی باید محاسبه و پرداخت کنید که شامل این موارد است:

 • درآمد حاصل از اشتغال
 • سرمایه گذاری
 • سود سهام
 • سود بانکی
 • حقوق بازنشستگی
 • دارایی

طبق قوانین جدیدی که در سال ۲۰۱۹ به تصویب رسید، سیستم مالیات بر درآمد PAYE در این کشور به اجرا درآمد که طبق آن مبلغی را به عنوان مالیات از دستمزد کارمندان کسر می‎کنند.

نرخ مالیات بر درآمد در کشور فرانسه:

 • درآمد تا €۹,۹۶۴: ۰%
 • درآمد €۹,۹۶۴–€۲۷,۵۱۹: ۱۴%
 • درآمد €۲۷,۵۱۹–€۷۳,۷۷۹: ۳۰%
 • درآمد €۷۳,۷۷۹–€۱۵۶,۲۴۴: ۴۱%
 • درآمد €۱۵۶,۲۴۴+: ۴۵%

حرف آخر

با در نظر گرفتن تمامی این مواردی که در این مقاله برای شما گفتیم، باید در آخر اضافه کنیم که کشور فرانسه یک بستر بسیار امن و مناسب برای سرمایه‌ گذاری است که این امر از نظر بسیاری از صاحبان سرمایه ‌های جهانی تائید شده است.

اگر شما هم دوست دارید که از تمامی امکانات این کشور بهره مند شوید و بهترین فرصت ها را برای خود و اعضای خانواده خود به دست آوردید، قبل از هر کاری باید خیلی هوشمندانه تمامی جوانب و ریسک‌های احتمالی را بررسی کنید و تمامی فرآیندهای همراه با سرمایه‌ گذاری در این کشور را قبل از اینکه اقدام به این کار کنید را بررسی کنید. زیرا این کشور به عنوان یک کشور بوروکراتیک شناخته می‌شود و بدون داشتن اطلاعات مناسب از نظام اداری فرانسه، سرمایه‌ گذاری خوب و کارآمدی را نخواهید داشت.

مهاجرت به فرانسه از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به فرانسه می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال Legal REL تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟