مهاجرت-به-کشور-آلمان
مهاجرت به کشور آلمان و انواع روش های مهاجرت به آلمان
سپتامبر 5, 2020
مهاجرت به پرتغال و انواع روش های آن
مهاجرت به پرتغال و انواع روش های آن
سپتامبر 5, 2020
نمایش همه

مهاجرت به آلمان از طریق کار

کارمندان-در-کشور-آلمان-در-حال-کار-با-کامپیوتر

خانمی-در-اداره-در-کشور-آلمان-در-حال-کار-با-کامپیوتر

یکی دیگر از انواع روش های مهاجرت به کشور آلمان، روش مهاجرتی کاری است. کشور آلمان به دلیل اینکه در سال های اخیر یکی از صنعتی ترین کشور ها بوده و همواره به دلیل کمبود نیروی ماهر پذیرای نیروی خارجی است. خصوصا در سال ۲۰۲۰ که نیاز کشور آلمان به وجود اشخاص ماهر و متخصص بیشتر شده و آن ها به دنبال نیروی بیشتری هستند. پس، شرایط مهاجرت کاری به آلمان از طریق ویرای کار و ویزای جستجوی کار برای ایرانیان مهیا است و از طریق کار در آلمان امکان اقامت دائم وجود دارد. برای یافتن جواب سوالات خود ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

شرایط عمومی اقامت کاری آلمان

آلمان از کشور های اروپای مرکزی است و با کشور های اتریش، دانمارک، سوئیس، بلژیک، هلند، لهستان، فرانسه، چک هم مرز است. کشور آلمان یکی از پر جمعیت ترین کشور های اروپا بوده که حدود ۸۱ میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی مردم این کشور، آلمانی است ولی زبان انگلیسی هم در این کشور رواج دارد و واحد پول آلمان نیز یورو است. متقاضیانی که به جهت کار وارد این کشور می شوند، باید توجه داشته باشند که برای ورود به بازار این کشور باید به زبان آلمانی مسلط باشند. اقامت در آلمان از طریق ویزای کار تنها روش ورود به آلمان و اخذ اقامت این کشور نمی باشد و راه های مهاجرت دیگری هم مانند تحصیل، ازدواج، تولد و … وجود دارد که در این نوشتار به آن ها نخواهیم پرداخت. شما می توانید با سرچ کردن در وب سایت مقاله را یافته و مطالعه کنید.

بررسی وضعیت کار و نرخ بیکاری در آلمان

سالانه متقاضیان زیادی اقدام به ورود و مهاجرت به کشور آلمان از طریق کار می کنند. یکی از موضوعات بسیار مهمی که این اشخاص برای ورود به کشور مورد نظر باید در نظر بگیرند بررسی نرخ بیکاری کشور مقصد است. این موضوع می تواند در امر کاریابی تاثیر به سزایی داشته باشد. بیشترین نرخ بیکاری در آلمان حدود ۱۴ درصد بوده است که مربوط به سال ۱۹۹۸ می شود و در سال ۲۰۱۹ هم نرخ بیکاری آلمان حدود ۴ درصد بوده که یکی از علل های مهم جذب نیروی کار این کشور می باشد. این آمار توسط مرکز آمار آلمان که از سال ۱۹۶۰ احداث شده منتشر شده است.

کارگران-در-حال-کار-در-کارخانه-ای-در-کشور-آلمان

کارگران-در-حال-کار-در-کشور-آلمان

قوانین و شرایط اخذ ویزای کار آلمان در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰ با توجه به نیاز کشور آلمان به نیروی ماهر و متخصص، این قوانین تا حد زیادی برای متقاضیان ساده تر شده است. در حالی که برای اخذ اقامت کشور آلمان از طریق کار قبل از سال ۲۰۲۰ شما می بایست حداقل مدرک لیسانس را میداشتید. در قوانین جدیدی که منتشر شده است شما با داشتن مدرک کاردانی و یا ۲ سال آموزش فنی حرفه ای می توانید ویزای جستجوی کار این کشور را دریافت کنید. همچنین در روش دوم می توانستید با گرفتن دعوت نامه کاری (Job Offer) به اداره مهاجرت و سفارت این کشور درخواست ویزای کاری این کشور را داشته باشید.

در گذشته مشاغل به مدت ۶ ماه در آلمان و اتحادیه اروپا آگهی می شد و اگر شخص مناسبی برای آن کار پیدا نمی شد، شما می توانستید برای آن شغل پیشنهاد کار بگیرید. راه سومی هم وجود دارد که در مقاله ای جدا با نام مهاجرت به آلمان از طریق جستجوی کار می توانید شرایط آن را مطالعه کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار به همراه خانواده

ورود به آلمان برای متقاضیان کار بسیار مهم است اما ورود خانواده این متقاضیان نیز امریست بسیار مهم و اساسی.

کشور آلمان بر اساس قوانین بین المللی و مهاجرتی شرایطی را ایجاده کرده است تا متقاضیان توانایی پیوست خانواده را نیز داشته باشند. افرادی که وارد بازار کار در کشور آلمان می شوند می توانند برای دریافت کارت اقامت خانواده خود نیز اقدام کنند. در صورتی که ویزای جستجوی کار را دریافت کنید در مهلت ۶ ماهه کاریابی نمی توانید خانواده خود را همراه با خود داشته باشید ولی پس از اینکه اقامت خود را اخذ کردید می توانید برای اخذ اقامت خانواده خود نیز اقدام کنید.

افرادی که درخواست همراهی خانواده خود را داشته باشند می توانند برای فرزند زیر ۱۸ سال و همسر خود درخواست اقامت داشته باشند. افرادی که به عنوان همراه وارد کشور آلمان می شوند می توانند به صورت رایگان تحصیل کرده و از تمام حقوق و خدمات شهروندی در این کشور بهره ببرند. نکته بسیار مهم این است که همسر شما نیز توانایی درخواست ویزای کاری و اجازه کار تمام وقت در این کشور را دارد.

شرایط اخذ ویزای کار در کشور آلمان و مدارک مورد نیاز ویزای آلمان

اخذ ویزای کار در آلمان برای تخصص هایی امکان پذیر خواهد بود که کشور آلمان در آن ها کمبود نیروی کار داشته باشد. بیشترین میزان کمبود نیرو در رشته های فنی مهندسی اللخصوص رشته های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و پرستاری بدون هیچ مشکلی قادر به اخذ ویزای کار در آلمان خواهند بود.

در بیشتر کشور های دنیا بازار کار برای متخصصان آن کشور به صورت انحصاری وجود دارد. از جمله شرایط اخذ ویزای کشور آلمان، ارائه مدارک لازمه ویزا های کاری به سفارت این کشور است که خیلی از متقاضیان از این موضوع آگاهی نداشته و بدون داشتن هیچ پیش زمینه ای اقدام به این کار میکنند. در صورتی که مدارک خود را به طور نامناسب و یا ناقص ارائه دهید می تواند باعث رد درخواست شما شود که پیامد ها و اثرات بسیار نامناسبی بر روی پرونده شما خواهد گذاشت. در ادامه به مهم ترین مدارک مورد نیاز این ویزا اشاره خواهیم کرد.

  • پاسپورت معتبر
  • مدارک تحصیلی
  • سابقه کاری حداقل ۳ تا ۵ سال مرتبط با رشته تحصیلی
  • ارائه مدارک فنی و حرفه ای و دوره های کوتاه مدت
  • حداقل مدرک B1 آلمانی یا بعضا آشنایی با زبان انگلیسی متناسب با فرصت شغلی پیشنهاد شده

شرایط اخذ ویزای کار کشور آلمان و میزان حقوق در آلمان

 

شغل

درآمد به یورو شغل درآمد به یورو

پزشک متخصص

۷٫۰۵۴ خلبان

۶٫۹۲۷

دستیار پزشکان

۵٫۶۷۷ وکلا

۵٫۵۰۶

مهندس مکانیک

۵٫۲۰۱ فیزیکدان ۵٫۳۶۱

ریاضیدان

۵٫۱۶۳ مهندس برق

۵٫۱۶۰

مهندس کامپیوتر ۴٫۵۸۳ مهندس عمران

۴٫۳۹۴

مکانیک صنعتی

۴٫۱۵۰ معلم بزرگسالان

۴٫۱۲۳

مترجم

۴٫۰۵۳ آتش نشان ۴٫۰۵۳
پرستار ۲٫۴۰۵ کارگر

۲٫۸۵۹

آشپز

۲٫۹۸۰ مربی ۳٫۱۸۰
حسابدار ۳٫۴۲۷ متخصص تبلیغات

۳٫۸۸۲

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

علاقه مندان برای ورود به بازار کار در آلمان باید به این نکته توجه داشته باشند که نیازمندی کشور آلمان به کدام مشاغل بیشتر بوده و از این طریق اقدام به ورود به کشور آلمان و اخذ اقامت کشور آلمان از طریق کار را بکنند؛

شماره

نیروی مورد نظر

تخصص نیروی کاری

۱

ساخت و ساز فلزی

کارگر ماهر

۲

جوش و فن آوری اتصال

کارگر ماهر

۳

حرفه مکاترونیک

کارگر ماهر، متخصص

۴

حرفه های فناوری اتوماسیون

کارگر ماهر، متخصص

۵

صنایع الکترونیک ساختمانی

کارگر ماهر

۶

حرفه مهندسی برق کارگر ماهر

۷

صنایع مهندسی برق صنعتی

کارگر ماهر

۸

نصب و تعمیر لوله

کارگر ماهر

۹

حرفه مهندسی برق (بدون تخصص) متخصص

۱۰

نظارت – مهندسی برق

متخصص

۱۱ بهداشت حرفه ایی

کارگر ماهر

۱۲ فناوری گرمایش و تهویه مطبوع

متخصص

۱۳

حرفه فناوری های تبرید کارگر ماهر، متخصص

۱۴

کامپیوتر نرم افزار متخصص

۱۵

برنامه نویسی

متخصص

۱۶

حرفه فنی  عملیات راه آهن متخصص
۱۷ حرفه پرستاری تخصصی

متخصص

۱۸ حرفه جراحی تکنولوژی

کارگر ماهر

۱۹ حرفه مراقبت سالمندان

کارگر ماهر، متخصص

۲۰

حرفه شنوایی آکوستیک

کارگر ماهر

۲۱

دندانپزشک

متخصص

۲۲

کارشناسی ارشد ارتوپدی

متخصص

۲۳

تکنولوژی توانبخشی و سمعک صوتی و اپتیک متخصص
۲۴ پزشکی

متخصص

۲۵ حرفه های بهداشت و پرستاری

متخصص

شرایط اخذ ویزای کار آلمان و نحوه کاریابی در آلمان

در این حالت متقاضیان ابتدا باید درخواست کاریابی در این کشور را داشته باشند؛ در صورتی که شما درخواست ورود از طریق جاب آفر را دارید باید در ابتدا کاریابی را از خارج از این کشور انجام داده اما در ویزا های جستوجوی کار شما این شانس را خواهید داشت تا خودتان وارد این شرکت ها و موسسات شوید و در جلسات کاریابی و جذب نیروی آن ها حضور داشته باشید.

افرادی که تمایل به ورود به بازار کار این کشور را دارند می توانند با درخواست ویزاهای جاب سیکر و یا ویزای جستوجوی کار وارد این کشور ها شده سپس موسسات کاریابی با دریافت رزومه کاری شما را دریافت کرده و با توجه به آن به دنبال کار می گردند. همچنین این موسسات در جلساتی که برای شما فراهم می کنند شما را با کارفرما ها مواجه با کارفرما کرده و پس از صحبت با کارفرما و بررسی سطح علمی و میزان دانش زبان شما برای شما کار فراهم می شود. در صورتی که شما استخدام شوید این موسسات درصدی از حقوق ماه های اول و یا مبلغ نقدی ای را ه عنوان حق الزحمه خود دریافت می کنند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت موسسات زیر درخواست کاریابی داشته باشید.

  • experteer.de

شرایط اخذ ویزای کار آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در آلمان

متقاضیانی که شرایط مهاجرت به کشور آلمان از طریق کار را دارند می توانند درخواست ویزا های کار داشته و از این طریق وارد کشور آلمان شوند. متقاضی می تواند پس از ۴ سال کار و فعالیت در کشور آلمان با ارائه مدارک لازمه مانند اقامت قانونی در ۴ سال اخیر و پرداخت مالیات درخواست اقامت دائم این کشور را داشته باشند. افرادی که به واسطه ویزای کار در این کشور مشغول زندگی هستند می توانند درخواست اخذ ویزای خانواده خود را نیز داشته باشند که در بخش های قبلی آن را بررسی کردیم.

بلو کارت آلمان

پس از گذشتن ۳ تا ۵ سال از مدت زمان ویزای کاری در آلمان، متقاضیان می توانند برای دریافت بلو کارت اقدام کنند. بلو کارت آلمان در واقع گام نخست برای اقامت دائم آلمان است.

مزایای مهاجرت کاری به آلمان چیست؟

به دلیل نرخ بیکاری پایین در آلمان و همچنین نرخ کم تورم می توان آلمان را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت به دلیل رفاه و امنیت شغلی دانست. آلمان به عنوان اصلی ترین بنیان گذار اتحادیه اروپا شناخته می شود و شرکت هایی که در آلمان فعالند، به صورت عمده شرکت هایی را شامل می شوند که به صورت خانوادگی راه اندازی شده اند؛ همچنین در میان ۵۰۰ شرکت بزرگ در دنیا از لحاظ اقتصادی، ۵۳ شرکت را آلمان به خود اختصاص داده است.

شرکت هایی مثل فولکس واگن، آلیانتس، دایملر، بی ام و، زیمنس و … . این شرکت ها به نیروی متخصص نیازمندند که هدف بسیار مناسبی برای متقاضیای که قصد ورود به کشور آلمان و اخذ اقامت کشور آلمان از طریق کار را دارند، محسوب می شود.

در سال های اخیر کشور آلمان برگزار کننده بزرگ ترین نماشگاه های بین المللی صنعتی و مرتبط با تکنولوژی بوده است که مهم ترین نمایشگاه ها و کنگره های اقتصادی و سیاسی در آلمان و در شهر هایی مثل هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزار می شوند. همچنین باید در نظر داشت که کشور آلمان به عنوان قدرتمند ترین کشور اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی به حساب می آید.

از سایر مزایای اخذ ویزای آلمان می توان به مواردی چون امکان اخذ اقامت کاری آلمان، امکان اخذ Blue Card، امکان اخذ ویزای همراه برای همه اعضای خانواده، امکان سفر به تمامی اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزه، تحصیل رایگان فرزندان، دریافت حقوق بیش از ۳۵ هزار یورو در سال، خدمات رفاهی، اجتماعی و درمانی برای تمام اعضای خانواده و … اشاره کرد.

کارمندان-در-اداره-در-حال-کار-در-کشور-آلمان

کارمندان-اداره-کشور-آلمان-در-حال-کار-با-کامپیوتر

شرایط دریافت ویزای کار آلمان برای ایرانیان

به دلیل اینکه هر شخص از نظر علمی و تخصص در جایگاهی قرار دارد، میتوان گفت تعیین کننده کار و درجه هر شخص خواهد بود. بدین صورت که هر چه سطح تحصیلات، سابقه کار و تسلط بیشتری به زبان آلمانی داشته باشید قطعا شغل و جایگاه بهتری به عنوان یک ایرانی در آلمان پیدا خواهید کرد و ضمن اینکه ذکر این نکته هم لازم و ضروریست که شرایط کار در آلمان برای ایرانیان در مقایسه با یک شهروند آلمانی، تفاوت چندانی نخواهد داشت. کشور آلمان یکی از بهترین کشور های از لحاظ شرایط کار و زندگی در جهان است و این شرایط برای مهاجرین هم فراهم است. از این رو با توجه به موارد گفته شده جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 

مهاجرت به آلمان و انواع روش های آن و سخن پایانی:

مهاجرت به آلمان از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال (Legal REL) تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 

از اینکه مارا دنبال می کنید سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟