دانشجویان-در-حال-تحصیل-در-دانشگاه-آلمان
مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
سپتامبر 5, 2020
دست-دادن-دو-نفر-برای-همکاری
مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت
سپتامبر 5, 2020
نمایش همه

ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت-به-کشور-آلمان-از-طریق-ویزای-جستجوی-کار

مهاجرت-به-آلمان-از-طریق-ویزای-جستجوی-کار

امروز میخواهیم در خصوص مهاجرت به کشور آلمان از طریق ویزای جستجوی کار (Job Seeker) بپردازیم. کشور آلمان به دلیل داشتن شرایط اقتصادی مناسب و صنعت قوی یکی از پایه های اروپا و جهان به شمار می آید. جمعیت کشور آلمان حدود ۸۳ میلیون و نرخ تورم در این کشور  زیر ۴ درصد است. به دلیل نیاز کشور آلمان به نیروی ماهر و متخصص، هر ساله مهاجران بسیاری از کشور های مختلف برای کار و فعالیت کشور آلمان را انتخاب می کنند.

زندگی در کشور آلمان، به دلیل وجود امکانات رفاهی بالا بسیار جای مناسبی به حساب می آید. راه های مختلفی برای مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد مثل مهاجرت به آلمان از طریق تولد، مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت،مهاجرت به آلمان از طریق بلوکارت، مهاجرت به آلمان از طریق کار، مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار و مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی.

موسسه Legal REL در همه روش های مهاجرت (غیر از پناهندگی) مشاور شما خواهد بود. شما برای انتخاب هر یک از روش های مهاجرتی خود می توانید با جستجوی عنوان روش مهاجرتی، مقاله مربوطه را یافته و آن را مطالعه کنید. امروز به مساله مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور آلمان روی لینک کلیک کنید.

شرایط عمومی ویزای Job Seeker آلمان

برای اینکه هر کشوری را مقصد مهاجرت خود قرار دهید، ابتدا لازم است کمی در خصوص وضیعت اقتصادی، اجتماعی و قضایی کشور مقصد اطلاعاتی کسب کنید. بهترین روش رفتن به کشور مقصد به صورت توریستی به مدت چند وقت است که کمک شایانی به شما خواهد کرد. کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی و غربی است. از همسایگان این کشور می توان به فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک، هلند، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس و دانمارک اشاره کرد. آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل شده است که مساحتی بالغ بر ۳۸۶٫۳۵۷ کیلومتر مربع دارد که دومین کشور پر جمعیت اروپا پس از روسیه به شمار می آید. این کشور آب و هوای نسبتا معتدلی دارد. پایتخت آن برلین است در حالی که شهر فرانکفورت پایتخت مالی آن به حساب می آید.

از شهر های مهم دیگر آلمان می توان به مونیخ، کلن، استوتکارت، نورنبرگ، هامبورگ، دورتموند و … اشاره کرد. کشور آلمان سومین صادر کننده و وارد کننده بزرگ کالا به حساب می آید. آلمان به عنوان یک کشور توسعه یافته و با استاندار های بسیار بالای زندگی، امنیت اجتماعی و سیستم مراقبت های بهداشتی جای بسیار مناسبی برای زندگی کردن به حساب می آید. این کشور از سال ۱۹۹۳ عضو اتحادیه اروپا شده و از شال ۱۹۹۹ عضو منطقه شنگن به حساب می آید. واحد پول کشور آلمان یورو و زبان رسمی آن آلمانی است.

پرچم-کشور-آلمان-روی-کیبورد

انواع ویزای کاری آلمان

آلمان کشوری صنعتی بوده و چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می آید که شرکت های بزرگ و شناخته شده بسیاری را در خود جای داده است. به همین سبب این کشور مکان بسیاری مناسبی برای پیدا کردن شغل و اقامت به شمار می آید. ویزای کار آلمان فرصتیست برای خارجیانی که واجد شرایط بوده و قصد کاریابی و اقامت در آلمان را دارند که به مدت ۶ ماه فرصت جستجوی کار برای آن ها را می دهد. شخص، در صورت یافتن کار در این مهلت ۶ ماهه، می تواند اقامت کاری آلمان را اخذ کند.

امکان تمدید اقامت و سپس درخواست برای بلو کارت اتحادیه اروپا یا مجوزات دیگر وجود دارد. شهروندان کشور های عضو EEA/EU و ایالت متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، ژاپن، نیوزلند، سوئیس و جمهوری کره می توانند پس از ورود به آلمان و بدون ویزا برای اقامت خود برای اهداف کاری درخواست دهند ولی شهروندان سایر کشور ها اگر با هدف کار در آلمان میخواهند به آلمان بیایند باید قبل از ورود به آلمان با ویزای کاری آلمان را دریافت کنند . یکی دیگر از راه های اخذ ویزای کار، تحصیل در آلمان است که این فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان می توانند به مدت ۱۸ ماه بعد از پایان تحصیلاتتشان به جستجوی کار بپردازند.

انواع روش های درخواست ویزای اقامت به منظور کاریابی در کشور آلمان

 • اشتغال: اگر شما پیشنهاد کاری در آلمان دارید می توانید به این طریق وارد کشور آلمان شوید.
 • خود اشتغالی: اگر تمایل دارید تا به عنوان یک متخصص به صورت آزاد کسب و کاری را ایجاد کنید می توانید از طریق درخواست اخذ اقامت آلمان را داشته باشید.
 • جستجوی کار: اگر در آلمان به دنبال یک حرفه و شغلی هستید می توانید این روش را برگزینید.
 • کار کردن به عنوان Au pain: برای بزرگسالان جوان که مایل به یادگیری فرهنگ و زبان آلمانی هستند این روش گزینه مناسبیست.
 • ویزای کار تعطیلات: برای جوانان چندین کشور که قرار داد های ویزای کار تعطیلات را با آلمان امضا کرده اند روش مناسبی است.

ویزای کار آلمان از طریق ویزای Job Offer

ویزای جستجوی کار یک مجوز اقامت است که به شما این اجاره را می دهد تا در مدت ۶ ماه به دنبال یک شغل باشید و اگر در این مدت شمان شغل مناسب خود را پیدا کردید با ارائه مدارک به شما اجازه کار و زندگی در آلمان توسط دولت داده می شود. معیار هایی برای اثبات واجد شرایط بودن شما برای کار در آلمان وجود دارد که به شرح زیر است:

 • ۳ تا ۵ سال سابقه کاری در زمینه رشته تحصیلی مربوطه
 • داشتن تمکن مالی برای اداره زندگی
 • داشتن بیمه مسافرتی و پزشکی تا زمان کسب اجازه کار
 • تسلط کافی به زبان آلمانی تا سطح B1

ویزای کار آلمان از طریق Job Offer

یکی از روش های کار در آلمان داشتن یک پیشنهاد شغلی در این کشور می باشد. در گذشته و تا قبل از سال ۲۰۲۰ بتدا کار فرما در کشور آلمان آگهی را ارسال کرده و اگر شخصی استخدام نشد در مرحله بعدی آن را در اتحادیه اروپا انتشار می داد. اما این قوانین به تازگی ساده تر شده و اشخاصی که خارجی بوده و قصد کار در آلمان را دارند می توانند در همه مشاغل مورد نیاز از آلمان جاب آفر بگیرند.

بررسی وضعیت کار و نرخ بیکاری در آلمان

می توان گفت آلمان به دلیل نرخ پایین تولد و پیری در مشاغل مختلف با کمبود نیروی کار مواجه شده است. میانگین نرخ بیکاری در این کشور ۵٫۸۸ درصد بوده و کمترین نرخ بیکاری به میزان ۰٫۴ درصد (در ماه ژوئن سال ۱۹۶۲) و بیشترین نرخ بیکاری به میزان ۱۴ درصد (در ماه ژانویه سال ۱۹۹۸) بوده است. در آخرین آمار کشور آلمان، نرخ بیکاری در این کشور به حدود ۳ درصد رسیده است. کشور آلمان اعلام کرده است که سیاست های مهاجرت طبق مدل مهاجرت کانادا است و اولویت آن ها با نیروی متخصصی که تجربه بالایی دارد و همچنین تسلط آنان به زبان آلمان و انگلیسی و سن آنان است اما نکته ای که ویزای جستجوی کار آلمان را از مدل جستجوی کار کانادا جدا می کند این است که، در آلمان یک سیتسم مبتنی بر امتیازات وجود ندارد.

نحوه کاریابی در آلمان

برای ویزای جستجوی کار در آلمان نخست باید واجد شرایط این نوع ویزا باشید. همان طور که ذکر شد برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان باید در مدت ۶ ماهی که در این کشور هستید و مجوز حضور دارید اقدام به جستجوی شغل خود کنید. قبل از ورود به این کشور باید هتل یا منزلی را به جهت اقامت در آن انتخاب کنید. یکی از عوامل مهم در امر کاریابی در کشور آلمان تسلط کافی به زبان آلمانی است. مدرک زبان آلمانی تا سطح B1 برای مصاحبه کاری شما مهم است. شاید بتوان با تسلط بر زبان انگلیسی هم کار پیدا کرد اما بهتر است به زبان آلمانی هم تسلط کافی داشته باشید.

 • ویزای جستجوی کار در آلمان به صورت مجازی

یکی از روش های پیدا کردن شغل ورود به سایت های کاریابی است. شما می توانید از طریق آژانس استخدام فدرال (BA) رزومه و مدارک خود را ارسال کرده تا کارفرما متناسب با حرفه و شغل شما پیدا شود. همچنین می توانید وب سایت شرکت های مورد نظر را پیدا کرده و رزومه خود را ارسال کنید.

 • ویزای جستجوی کار در آلمان به صورت حضوری

در این روش شما باید از قبل وقت مصاحبه رزرو کنید و با ارائه مدارک و رزومه خود جویای کار شوید. همچنین توجه داشته باشید که تسلط به حرفه و دانستن زبان آلمان بسیار مهم است. اگر در آلمان حضور دارید می توانید از طریق روزنامه های محلی و آژانس های کاریابی محلی اقدام به یافتن کار کنید.

اتحادیه-اروپا

مشاغل مورد نیاز آلمان

همان طور که می دانید آلمان یکی از بزرگ ترین کشور های صنعتی در اروپا و جهان است. از ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا ۲۸ شرکت در آلمان تاسیس شده اند. برند های شناخته شده ای مثل مرسدس بنز، بی ام دبلیو، اس ا پی، فولکس واگن، آئودی، زیمنس، آلیانز، آدیداس، پورشه، بوش، بابلسبرگ و … . مشاغل مورد تقاضا در لیست زیر با طبقه بندی شغلی، توصیف شغل و سطح طلاحیت آن شغل ارائه می شود.

مشاغل مورد تقاضا

۲۴۴۱۲ ساخت و ساز فلزی * ۲ – کارگر ماهر
۲۴۴۲۲ جوش و فن آوری اتصال * ۲ – کارگر ماهر
۲۶۱۱۲ حرفه مکاترونیک ۲ – کارگر ماهر
۲۶۱۱۳ حرفه مکاترونیک ۳ – متخصص
۲۶۱۲۲ حرفه های فناوری اتوماسیون ۲ – کارگر ماهر
۲۶۱۲۳ حرفه های فناوری اتوماسیون ۳ – متخصص
۲۶۲۱۲ صنایع الکترونیک ساختمانی ۲ – کارگر ماهر
۲۶۲۲۲ حرفه مهندسی برق ۲ – کارگر ماهر
۲۶۲۵۲ صنایع مهندسی برق صنعتی ۲ – کارگر ماهر
۲۶۲۶۲ نصب و تعمیر لوله ۲ – کارگر ماهر
۲۶۳۰۳ حرفه مهندسی برق (بدون تخصص) ۳ – متخصص
۲۶۳۹۳ نظارت – مهندسی برق ۳ – متخصص
۳۲۱۰۳ ساخت و ساز ساختمان (بدون تخصص) * ۳ – متخصص
۳۲۱۱۳ ساخت و ساز بتنی * ۳ – متخصص
۳۲۱۲۳ مصالح ساختمانی * ۳ – متخصص
۳۲۱۹۳ نظارت – ساخت و ساز ساختمان * ۳ – متخصص
۳۴۲۰۲ حرفه  لوله کشی (بدون تخصص) ۲ – کارگر ماهر
۳۴۲۱۲ بهداشت حرفه ایی، فناوری گرمایش و

تهویه مطبوع

۲ – کارگر ماهر
۳۴۲۱۳ بهداشت حرفه ایی ، فناوری گرمایش و تهویه مطبوع ۳ – متخصص
۳۴۲۳۲ حرفه فناوری های تبرید ۲ – کارگر ماهر
۳۴۲۳۳ مشارکت در فناوری تبرید ۳ – متخصص
۳۴۲۹۳ ناظران – لوله کشی، فاضلاب، گرمایش، تهویه مطبوع ۳ – متخصص
۴۳۴۱۳ کامپیوتر نرم افزار * ۳ – متخصص
۴۳۴۲۳ برنامه نویسی ۳ – متخصص
۵۱۱۱۳ حرفه فنی  عملیات راه آهن ۳ – متخصص
۵۱۲۲۲ کارشناسان نظارت و نگهداری زیرساخت های راه آهن ۲ – کارگر ماهر
۵۲۲۰۲ ترافیک راه آهن ۲ – کارگر ماهر
۸۱۳۰۲ حرفه های بهداشت و پرستاری (بدون تخصص) ۲ – کارگر ماهر
۸۱۳۱۳ حرفه پرستاری تخصصی ۳ – متخصص
۸۱۳۳۲ حرفه جراحی تکنولوژی / کمک های فنی پزشکی ۲ – کارگر ماهر
۸۲۱۰۲/۸۲۱۸۲ حرفه مراقبت سالمندان ۲ – کارگر ماهر
۸۲۱۸۳ حرفه مراقبت سالمندان ۳ – متخصص
۸۲۵۱۲ حرفه ارتوپدی، توانبخشی ۲ – کارگر ماهر
۸۲۵۳۲ حرفه شنوایی آکوستیک ۲ – کارگر ماهر
۸۲۵۱۳ حرفه ارتوپدی، توانبخشی ۳ – متخصص
۸۲۵۹۳ کارشناسی ارشد ارتوپدی، تکنولوژی توانبخشی و سمعک صوتی و اپتیک* * به جز تکنولوژی پزشکی و تکنولوژی دندانپزشکی ۳- متخصص

 

موسسات کاریابی در آلمان

برای ویزای جستجوی کار آلمان شما می توانید از طریق موسسات کاریابی رزومه خود را ارسال کنید و جویای کار و حرفه ای متناسب با حرفه خود شوید. زمانی شانس داشتن شغل را پیدا خواهید کرد که در محیط حضور داشته تا در مصاحبه شرکت کنید. با توجه به طولانی بودن زمان دهی سفارت آلمان، مکاتبات خود را با کارفرما زمانی آغاز کنید که ویزلی شما آماده باشد. تعدادی از موسسات کاریابی های کشور آلمان را می توانید در زیر مشاهده کنید.

TTA Personal

این موسسه کاریابی که از سال ۲۰۱۰ در برلین و مونیخ شروع به ارائه خدمات کاریابی کرد ، طیف گسترده ای از پیشنهادات شغلی را ارائه می نماید ولی عموما رشته های فنی مهندسی و حرفه پزشکی و پرستاری را شامل می شود.

Mundialz

این موسسه کاریابی که از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز نمود و می تواند برای پیدا کردن شغل به شما کمک کند.

German Jobs

فعالیت عمده این موسسه کاریابی روی مشاغل پزشکی می باشد و به پزشکانی که جویای کار هستند خدمات کاریابی ارائه می دهد.

Designerdock
Euro London

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای جستجوی کار آلمان

برای ویزای جستجوی کار آلمان باید مدارک و اسناد مهاجرتی خود یا به سفارت یا به کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود تحویل دهید. برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان نیاز است که در روز مصاحبه در حضور داشته و به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار آلمان

 • دو فرم کاملا ً تکمیل‌شده که چاپ و امضا شده باشد
 • دو عکس پاسپورت
 • گذرنامه ملی معتبر
 • اثبات اقامت
 • بیمه سلامت و یا بیمه سفر جداگانه برای ورود به آلمان تا آغاز استخدام
 • قرارداد استخدام با جزئیات حقوق سالانه و شرح دقیق اشتغال در آلمان
 • تصویب توسط اداره استخدام فدرال (در صورت امکان)
 • رزومه به روز شده شما که نشان‌دهنده شرایط آکادمیک و تجربه شغلی شما است
 • اثبات صلاحیت مدارک
 • توصیه نامه که توضیح هدف و مدت اقامت شما است
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • پرداخت هزینه ویزا

مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان

 • شرایط لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان که در بالا ذکر شد را داشته باشید
 • فرم مربوط به جستجوی کار آلمان را تکمیل نمایید
 • پاسپورتی که در ۱۰ سال اخیر صادر شده و حداقل برای ۶ ماه معتبر است
 • کپی پاسپورت
 • ۲ قطعه عکس ۴*۶
 • شناسنامه و کپی آن
 • تایید مدارک تحصیلی شما از کشور آلمان
 • رزومه کاری
 • انگیزه نامه قوی که در آن هدف شما از کار در آلمان مشخص شده باشد. ضمنا لیست مشاغل و پیشنهادات کاری که تا کنون داشته اید نیز در این نامه بگنجانید
 • نامه تمکن مالی
 • بیمه سفر

میزان حقوق و درآمد در آلمان

آلمان، بزرگ ترین اقتصاد اروپا و یکی از کشور های ثروتمند در اروپا و دنیاست. آلمان به دلیل طبقه متوسط مرفه، سیستم رفاهی سخاوتمندانه، سیستم بهداشت مناسب، آموزش رایگان، محیط زیست پاک، امنیت عمومی و حتی توزیع عادلانه ثروت انتخاب بسیاری از مهاجران برای مهاجرت و اقامت و اخذ تابعیت به شمار می آید.(اشخاصی که خود اشتغال هستند ، افراد دارای کار نیمه وقت و افرادی که درآمد بسیار کمتری از سطح مالیات را کسب می کنند ، در این سیستم ثبت نشده اند.)درآمد مردان ۲۱ درصد بیشتر از درآمد زنان است. در جدول زیر میزان حقوق بر اساس زمینه کاری نوشته شده است.

پزشک متخصص ۷۰۵۴ خلبان ۶۹۲۷
دستیار پزشکان ۵۶۶۷ وکلا ۵۵۰۶
مهندس مکانیک ۵۲۰۱ فیزیکدان ۵۱۶۳
ریاضیدان ۵۱۶۳ مهندس برق ۵۱۶۰
مهندس کامپیوتر ۴۵۸۳ مهندس عمران ۴۳۴۹
مکانیک صنعتی ۴۱۵۰ معلم بزرگسالان ۴۱۲۳
مترجم ۴۰۵۳ آتش نشان ۴۰۵۳
پرستار ۲۴۰۵ کارگر ۲۸۵۹
آشپز ۲۹۸۰ مربی ۳۱۸۰
حسابدار ۳۴۲۷ متخصص تبلیغات ۳۸۸۲

 

بررسی ویزای همراه آلمان

در ویزای جستجوی کار کشور آلمان این امکان وجود ندارد که بتوانید همراه با خود داشته باشید . در واقع شما زمانی قادر به همراه داشتن همسر و فرزندان زیر۱۸ سال خود خواهید بود که شغلی متناسب با حرفه خود یافته و اقامت کاری خودتان را گرفته باشید. همان طور که گفته شد شما ۶ ماه فرصت دارید تا شغل خود را در این کشور بیابید. در صورتی که بتوانید هزینه های خودتان را تامین کنید و درآمدتان مطابق با حداقل حقوق در آلمان باشد می توانید برای اقامت خانواده خود درخواست دهید. همراهان شما در آلمان اجازه کار کردن و همچنین تحصیل رایگان را خواهد داشت.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت از طریق ویزای جستجوی کار آلمان

کار کردن در آلمان یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت کشور آلمان است. همان طور که گفتیم کشور آلمان به دلیل نرخ پایین تولد و پیر بودن با کمبود متخصص در صنعت مواجه شده و هر ساله مهاجران متخصص بسیاری را برای نیروی کار جذب می کند.

زمانی که شرایط دریافت یک شغل را داشتید شما با ویزای جستجوی کار به مدت ۶ ماه حق ماندن در کشور آلمان را خواهید داشت و زمانی که شغلی متناسب با خود را پیدا کردید و از پس مخارج خود بر آمدید اقامت یک ساله دریافت خواهید کرد و می توانید درخواست اقامت خانواده خود را نیز داشته باشید. ویزای کاری ای که دریافت کردید پس از یک سال قابل تمدید است و پس از آن سه سال دیگر می توانید درخواست تمدید کنید. پس از ۴ سال کار کردن در کشور آلمان و دریافت حقوق مشخص و پرداخت مالیت می توانید درخواست اقامت دائم کنید و پس از ۳ سال دیگر می توانید درخواست پاسپورت آلمان را داشته باشید.

 

مهاجرت به آلمان و انواع روش های آن و سخن پایانی:

مهاجرت به آلمان از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال (Legal REL) تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 

سپاس از توجه شما

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟