اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل
مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل
سپتامبر 6, 2020
مهاجرت به پرتغال از طریق ثبت شرکت
مهاجرت به پرتغال ازطریق ثبت شرکت
سپتامبر 6, 2020
نمایش همه

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

تحصیل در پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل یکی از روش های مناسب دریافت اقامت کشور پرتغال محسوب می شود. هزینه شهریه دانشگاه ها در پرتغال هرچند در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت است اما همچنان نسبت به سایر دانشگاه های اروپا مبلغ کمی را شامل می شود. شهریه کم و تسهیلات خوابگاهی و تغذیه ای که در دانشگاه های کشور پرتغال برای دانشجویان فراهم شده است از جمله مواردی است که باعث شده تعداد متقاضیان ورود به این دانشگاه ها زیاد باشد. با وجود این باید بدانید که این موارد تنها دلیل افزایش متقاضیان این دانشگاه نیست و سطح آموزشی بالا در این کشور و رتبه دانشگاه های آن در بین دانشگاه های جهان نیز دیگر عامل پرطرفدار بودن این دانشگاه ها است.

امکان تحصیل در پرتغال در گذشته فقط برای طبقه مرفه جامعه فراهم بوده و این امر باعث شد که این کشور نرخ بی سوادی بالایی داشته باشد. این میزان نرخ بی سوادی با فراهم شدن امکان تحصیل سایر طبقات جامعه، کاهش یافت. آموزش کودکان در کشور پرتغال از سن ۶ سالگی آغاز می شود، و تا سن ۱۵ سالگی ادامه می یابد. تحصیل در این دوره ۹ ساله اجباری است و در مدارس دولتی به صورت رایگان به کودکان ارائه می شود. البته مدارس خصوصی نیز در این کشور مشغول آموزش کودکان اند که طبیعتا رایگان نبوده و برای حضور در آن ها باید شهریه پرداخت شود. تحصیل در دوران مدرسه شامل ۳ دوره است؛

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

 

آموزش ابتدایی در پرتغال

دوره اول مدارس در پرتغال شامل آموزش ابتدایی است. این دوره ۴ سال به طول می انجامد. کودکان در این دوره که از ۶ تا ۹ سالگی آن ها را دربر می گیرد به فرا گیری زبان پرتغالی، انگلیسی، ورزش، موسیقی، ریاضیات، محیط زیست و تربیت دینی می پردازند.

 

آموزش دوره دبیرستان در پرتغال

آموزش دوره دبیرستان در کشور پرتغال از ۱۰ سالگی آغاز شده و تا ۱۵ سالگی ادامه می یابد. این دوره علاوه بر دوره دبستان جزء آموزش های اجباری و رایگان در این کشور می باشند. دروسی که در این دوره ۶ ساله نوجوانان در پرتغال فرا می گیرند عبارت اند از: فیزیک، شیمی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا، علوم طبیعی، اخلاق دینی، کامپیوتر، زبان انگلیسی و زبان پرتغالی.

 

آموزش دوره پیش دانشگاهی در پرتغال

دوره پیش دانشگاهی دوره ای است که پس از اتمام دبیرستان و قبل از ورود به دانشگاه به نوجوانان کشور پرتغال ارائه می شود. جهت مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل معمولا گذراندن این دوره برای ورود به دانشگاه های پرتغال لازم است. این دوره ۲ سال به طول می انجامد. به طور طبیعی دانش آموزان در سنین ۱۶ و ۱۷ سالگی در این دوره مشغول به تحصیل اند. دوره پیش دانشگاهی در کشور پرتغال جزء دوره های اجباری نیست. تنها کسانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند، به تحصیل در این مقطع می پردازند. در این دوره دانش آموزان با فراگیری دروس اختصاصی برای ورود به دانشگاه آماده می شوند.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

آموزش عالی و دریافت ویزای تحصیلی پرتغال

همانطور که گفته شد مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل یکی از راه های ورود به اتحادیه اروپا است و با وجود شرایط مناسب تحصیلی در این کشور انتخاب مناسبی به نظر می رسد. دانشگاه های پرتغال با سطح بالای آموزشی خود جزء دانشگاه های ممتاز در جهان قرار گرفته اند. کسانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های معتبر در دنیا می باشند، می توانند دانشگاه های ممتاز این کشور را در لیست انتخاب های خود قرار دهند. در کشور پرتغال امکان اخذ اقامت پس از تحصیل برای کسانی که از دانشگاه های این کشور فارق التحصیل شوند وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیل شروع به کار کنید.

سه نمونه دانشگاه های دولتی، خصوصی و پلی تکنیک در کشور پرتغال وجود دارد که تحصیل در دانشگاه های پلی تکنیک به علت بازار کار وسیع تر متقاضیان بیشتری دارد. آموزش ها در دانشگاه های این کشور به زبان های انگلیسی و پرتغالی ارائه می شوند. تحصیلات دانشگاهی در کشور پرتغال شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. در این کشور متقاضیان می توانند در سه نوع دانش گاه های دولتی، پلی تکنیک و خصوصی ثبت نام کنند. در کشور پرتغال ۱۴ دانشگاه دولتی و ۲۰ دانشگاه پلی تکنیک دولتی وجود دارد. دانشگاه های خصوصی موجود در این کشور نیز شامل ۳۶ دانشگاه و ۶۴ پلی تکنیک خصوصی است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های پرتغال

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های پرتغال همانند سایر دانشگاه های جهان ۴ سال به طول می انجامد و در این دوره دانشجویان ملزم اند تعدادی واحد درسی را پشت سر بگذارند. تعداد واحد های درسی در این مقطع با توجه به رشته تحصیلی شخص متفاوت است و از ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد متغیر می باشد. در این دوره آموزش ها به زبان انگلیسی و پرتغالی ارائه می شوند ولی پس از اتمام تحصیل برای ورود به بازار کار یادگیری زبان پرتغالی واجب است.

جهت ورود به دوره کارشناسی متقاضیان بایستی دوره تحصیلی ۱۲ ساله را گذرانده باشند و دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند. درصورتیکه شخص متقاضی مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشد، باید ابتدا به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی در این کشور بپردازد و سپس وارد دانشگاه شود. مدرک زبان برای پذیرش در این دوره الزامی نیست و امکان پذیرش بدون مدرک زبان هم وجود دارد. اما در نطر داشته باشید که داشتن مدرک زبان همواره امتیازی مثبت برای پذیرش دانشجو تلقی می شود. دانشجویان مقطع کارشناسی برای تامین هزینه های خود اجازه دارند ۱۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های پرتغال

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در پرتغال بیشتر به زبان انگلیسی است و آموزش به زبان پرتغالی در این مقطع آنچنان رایج نیست. این دوره ۲ سال به طول می انجامد. برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور پرتغال متقاضیان باید مدرک کارشناسی مرتبط با رشته مورد درخواست ارائه دهند.

مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع IELTS با نمره ۶ الی ۶٫۵ است. البته این امکان وجود دارد که متقاضیان با گذراندن دوره های زبان پرتغالی، به تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان بپردازند و در این صورت می توانند مدرک زبان انگلیسی ارائه ندهند. این دوره ها با هزینه ای بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو برای دانشجویان ارائه می شوند. بسته به رشته تحصیلی دانشجویان ملزم اند تعداد ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی را پشت سر بگذرانند و این دوره با ارائه پایان نامه به اتمام می رسد. در این دوره دانشجویان اجازه دارند که برای تامین هزینه های خود ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند.

 

 

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های پرتغال

تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور همواره بیشترین تعداد متقاضی را دارد. کشور پرتغال یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست که این دوره را در دانشگاه هایی معتبر در سطح جهانی ارائه می دهد. بخش عمده تحصیل در دوره دکتری در کشور پرتغال به صورت پژوهشی است و دانشجو ملزم به ارائه پژوهش های خود در غالب پایان نامه می باشد. این دوره معمولا بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد. برای پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه های پرتغال، متقاضیان باید مدرک زبان معتبر و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند.

شهریه دانشگاه در این مقطع بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است اما بر اساس ریز نمرات و رزومه ارائه شده، ممکن است متقاضیان از سمت دانشگاه مربوطه بورس تحصیلی نیز دریافت کنند. مکاتبه با اساتید و تعیین استاد راهنما قبل از اقدام به پذیرش شرایط را برای دریافت پذیرش متقاضیان تحصیل در کشور پرتغال هموارتر خواهد ساخت. دانشجویان خارجی در که در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور پرتغال مشغول به تحصیل اند می توانند ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازند و حقوق متوسط ۱۵ یورو در ساعت دریافت کنند. این مبلغ می تواند به عنوان کمک هزینه بخشی از هزینه های جاری دانشجویان را جبران کند.

 

 

دانشگاه های پرتغال و زبان انگلیسی

جهت مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل باید زبان مورد نیاز برای تحصیل را نیز تعیین کنید. همانطور که گفته شد تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال به دو زبان پرتغالی و انگلیسی امکان پذیر است و این نوع از آموزش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر از دوره کارشناسی ارائه می شود. کشور پرتغال دانشگاه هایی معتبر در سطح بین المللی دارد که باعث شده از سراسر دنیا متقاضیانی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه ها باشند. این امر باعث شده که آموزش به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر این کشور برای دانشجویان خارجی امکان پذیر شود.

همانطور که گفته شد آموزش عالی در این کشور در ۵۰ دانشگاه و ۸۴ دانشگاه پلی تکنیک به دانشجویان ارائه می شود که از این بین ۵ دانشگاه در لیست رتبه بندی جهانی قرار دارند. در ادامه تعدادی از بهترین دانشگاه های این کشور را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛

دانشگاه پورتو

این دانشگاه که بهترین دانشگاه پرتغال و جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر اروپاست رتبه ۳۰۱ را در بین دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده. این دانشگاه با تعداد ۳۱ هزار دانشجو دومین دانشگاه بزرگ پرتغال محسوب می شود. پیشرفت های تحقیقاتی و انتشار مقاله های نوین در این دانشگاه در سال های اخیر از علل افزایش رتبه دانشگاه پورتو می باشند.

دانشگاه لیسبون

این دانشگاه با تعداد ۴۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه پرتغال است. دانشگاه لیسبون از لحاظ رتبه بندی تفاوت چندانی با دانشگاه پورتو ندارد و با ۴ رتبه اختلاف رتبه ۳۰۵ را در دانشگاه های جهان را دارد. این دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده است که بالغ بر ۱۰۰ واحد تحقیقاتی در آن قرار گرفته است.

دانشگاه نوین لیسبون

دانشگاه نوین لیسبون سومین دانشگاه برتر پرتغال است. این دانشگاه رتبه ۳۶۱ جهانی را به خود اختصاص داده و پذیرای ۲۰ هزار دانشجو می باشد. این دانشگاه بیشتر رشته های مهندسی را به متقاضیان ارائه می دهد. دانشگاه نوین لیسبون امکانات آموزشی و رفاهی فراوانی دارد که موجب شده متقاضیان زیادی از سراسر جهان داشته باشد.

دانشگاه کویمبرا

دانشگاه کویمبرا واقع در شهر کویمبرا که درگذشته پایتخت پرتغال بوده واقع شده است. رتبه جهانی این دانشگاه بین ۴۰۱ تا ۴۱۰ می باشد و به ۲۵۰۰۰ دانشجوی داخلی و خارجی آموزش می دهد. این دانشگاه در اواخر قرن ۱۲ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه پرتغال است.

 

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

دریافت ویزای تحصیلی پرتغال

جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور پرتغال شما باید بتوانید پذیرش خود را در یکی از دانشگاه های این کشور اثبات کنید. با توجه به اینکه شما در چه رشته و چه مقطعی قصد تحصیل دارید و اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده اید یا خیر، مدارک متفاوتی را باید به سفارت کشور پرتغال ارائه دهید. اما در این بین مدارکی نیز وجود دارند که به صورت عمومی تمامی افراد متقاضی ویزای تحصیلی باید تحویل سفارت دهند. این مدارک عبارت اند از:

 • فرم الکترونیکی درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک احراز هویت (شناسنامه، کارت شناسایی و عکس پرسنلی)
 • مدارک تحصیلی (به طور کلی شامل ترجمه مدرک تحصیلی قبلی و ریز نمرات می باشد)
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی

 

اخذ پذیرش دانشگاه های پرتغال

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال نیز بسته به مقطع و رشته مورد نظر متقاضیان مدارک متفاوتی مورد نیاز است. به طور کلی مدارکی که برای درخواست پذیرش باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند به شرح زیر اند.

 • مدرک مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان معتبر
 • رزومه تحصیلی در رشته مورد نظر
 • انگیزه نامه
 • ۲ الی ۳ توصیه نامه از اساتید (برای مقاطع ارشد و دکتری)
 • پروپوزال پیشنهادی و مقالات ارائه شده به همراه خلاصه پایان نامه ارشد (برای مقطع دکتری)

 

هزینه تحصیل و بورسیه ها در دانشگاه های پرتغال

هزینه تحصیل و شهریه پرداختی به دانشگاه از مواردی است که برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل اهمیت ویژه ای دارد. به این منظور بررسی شهریه دانشگاه، هزینه ها و روش های موجود برای کاهش این هزینه ها الزامی است. شهریه دانشگاه های پرتغال در مقطع کارشناسی سالیانه بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو، برای کارشناسی ارشد حدود ۲۷۰۰ یورو و برای مقطع دکتری مبلغی بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو می باشد. البته لازم به ذکر است که این اعداد به صورت میانگین بیان شده اند و شهریه دانشگاه ها به عواملی از جمله نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) رتبه دانشگاه و همچنین به شرایط متقاضی بستگی دارد.

برخی دانشگاه ها برای افراد برتر تخفیف هایی را در نظر می گیرند که می تواند تا ۵۰ درصد هزینه شهریه را کاهش دهد. علاوه بر این تخفیف ها دانشجویان می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی با سایر متقاضیان رقابت کنند. این بورسیه ها برای تمامی متقاضیان با قوانین یکسانی ارائه می شوند و دریافت آن ها به شرایط تحصیلی و شخصی فرد متقاضی بستگی دارد.

دو نوع بورسیه در این کشور به دانشجویان ارائه می شود. نوع اول بورسه تحصیلی است که به دانشجویان برتر تعلق می گیرد و برای دریافت آن نیاز دارید که ریز نمرات و معدل بالایی داشته باشید. نوع دوم بورسیه استانی است که برای افراد بی بضاعت ارائه می شود و به میزان درآمد و وضعیت مالی متقاضیان بستگی دارد. هر دو نوع بورسیه می تواند به میزان زیادی پاسخگوی نیاز های دانشجویان باشد و متقاضیان با کار دانشجویی در کنار آن می توانند تمامی هزینه های تحصیلی و جاری خود را پرداخت کنند.

 

ویزای همراه و اقامت دائم پس از تحصیل در پرتغال

اگر قصد مهاجرت به پرتغال و دریافت اقامت دائم در این کشور را داشته باشید، باید بدانید که در صورت فارق التحصیل شدن از یکی از دانشگاه های پرتغال، شما می توانید مجوز کار و زندگی در این کشور را دریافت کنید. این شرایط در صورتی صادق است که شما در مدت زمان کمتر از یک سال بتوانید شغلی مرتبط با رشته خود در این کشور بیابید. برای اخذ اقامت دائم در کشور پرتغال لازم است که شما به مدت ۵ سال در این کشور ساکن باشید.

در کشور پرتغال امکان حضور خانواده در کنار دانشجو با ویزای همراه فراهم شده است. این نوع ویزا که طبق قانون به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی تعلق می گیرد در صورتی به شخص ارائه می شود که بتواند تمکن مالی برای همایت از آن ها را اثبات کند.

 

 

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و سخن پایانی

جهت تحصیل در کشور پرتغال و مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل می توانید با مشاوران موسسه ما تماس حاصل فرمایید. مشاوران لگال آر ای ال اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص بهترین راه های مهاجرت به پرتغال به شما ارائه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟