خود حماتی در کشور فرانسه
خودحمایتی یا تمکن مالی در کشور فرانسه
سپتامبر 13, 2020
مهاجرت به بلژیک از طریق جستجوی کار
مهاجرت به بلژیک از طریق جستجوی کار
سپتامبر 22, 2020
نمایش همه

مهاجرت به بلژیک و انواع روش‌های آن

مهاجرت به بلژیک

در این مطلب در نظر داریم که کشور بلژیک و تمام روش‌های مهاجرت به بلژیک را به شما معرفی کنیم. کشور بلژیک یک کشور پادشاهی است که به اصطلاح به آن “امپراطوری بلژیک” نیز می‌گویند. این کشور در قسمت غربی قاره‌ی اروپا واقع شده است و دارای سه منطقه‌ی اصلی به نام های فلاندر، بروکسل و والونی است.

 

دانستنی‌های مهاجرت به بلژیک؟!

ممکن است گمان کنید که این کشور به خاطر نام پادشاهی و امپراطوری، کشوری بزرگ است. اما جالب است بدانید که کل مساحت بلژیک ۳۰,۶۸۹ کیلومتر مربع است. اما جالب تر اینجاست که به نسبت مساحت، تراکم جمعیت بالا است. جمعیت این کشور در حال حاضر ۱۱.۵ میلیون نفر است. بلژیک به خاطر داشتن فرهنگی بین آلمان و اروپای لاتین، سه زبانه است. این زبان ها عبارتند از زبان هلندی که حدود ۵۹٪ از جمعیت بلژیک به این زبان سخن می گویند.، زبان فرانسوی که  ۴۱٪ از جمعیت به این زبان صحبت می کنند. در منطقه ی والونی نیز عده ای از مردم به زبان آلمانی صحبت می کنند. بلژیک علی رغم مساحت کم آن به نسبت دیگر کشورهای های اروپایی از جمعیت زیادی برخوردار است.

 

مشخصات کلی کشور بلژیک

پایتخت: بروکسل

نوع حکومت و ساختار سیاسی: نخست وزیری

تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: ۱۶۵

پیش شماره تلفن: ۰۰۳۲

آب و هوا: معتدل

مذهب رایج: رومان کاتولیک

همانطور که در بالا گفته شد به طور کلی کشور بلژیک به لحاظ آب و هوایی معتدل است اما اگر قصد مهاجرت به بلژیک را دارید بهتر است بدانید، شرایط جوی در مکان های مختلف این کشور گوناگون است. برای مثال نواحی ساحلی در فصل تابستان و بخش های مرتفع در فصل زمستان تفاوت دمایی بالایی دارند. اما در نهایت بلژیک را می توان کشوری معتدل به لحاظ آب و هوا دانست.

بلژیک از اواخرقرون وسطی تا قرن هجدهم، مرکز تجاری و فرهنگی مهمی بوده است. همین امر باعث شده که این کشور محل جنگ‌های بسیاری در بین قدرت‌های اروپایی باشد. شاید به همین علت بود که نام بلژیک را «میدان جنگ اروپا» گذاشته بودند. اما علی رغم تمام این جنگ ها و ماجراهای پیوستن بلژیک به هلند و استقلال آن در نهایت، اکنون، بلژیک عضو برجسته ‌ای از اتحادیه اروپا محسوب می شود و میزبان بسیاری از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.

جالب است بدانید که میدان جنگ اروپا در حال حاضر محلی است که در طول روز ۲۰۰ میلیون دلار الماس به شهر آتروپ آن وارد می شود و یا از این شهر صادر می شود. در آنتروپ بیش از ۷ شرکت مهم از ۱۰ شرکت برتر پتروشیمی دنیا واقع شده که همین موضوع باعث شده بلژیک یکی از پایگاه های مهم اقتصادی و بازرگانی دنیا باشد. همین پیشرفت ها در قرون اخیر باعث شده که مردم بلژیک یکی از مرفه ترین مردمان جهان باشند.

 

 

راحت ترین راه مهاجرت به بلژیک

سیاست در کشور بلژیک

ممکن است گمان کنید که بلژیک کشوری پادشاهی به شکل سنتی است. اما اینطور نیست. بلژیک دارای پادشاهی به اصطلاح تشریفاتی است و سیاست آن توسط نخست وزیر و پارلمان اداره می شود. سیستم دو پارلمانی این کشور از سنا و مجلس شورا متشکل است.

توریسم یا گردشگری کشور بلژیک

گردشگری در قرن حاضر یکی از فاکتورهای مهم برای موفقیت اقتصادی و حتی فرهنگی کشورها به حساب می آید. کشور بلژیک نیز مانند اغلب کشورهای اروپایی دارای جاذبه های توریستی بسیاری است. یکی از خصوصیاتی که بلژیک را تبدیل به قطبی برای گردشگری کرده، هم مرز بودن آن و در دسترس بودن آن به لحاظ جغرافیایی با توریستی ترین کشورهای اروپا است. بلژیک از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال نزدیک و هم مرز است.

سه سال قبل یعنی در سال ۲۰۱۷ میلادی بر طبق آمار جهانی بلژیک رتبه ی ۲۱ در کل دنیا را به لحاظ گردشگری از آن خود کرد.

زندگی در کشور بلژیک

همانطور که گفته شد، سطح رفاه مردم بلژیک بالا است. زنان و مردان به ترتیب در سنین ۶۵ و ۶۶ سالگی بازنشته می شوند. هزینه های زندگی نیز برای افرادی که دارای کار هستند و در طبقه ی متوسط اقتصادی زندگی می کنند به طور میانگین ماهان ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو است. بلژیک در سال ۱۸۰۰ از نخستین کشورهایی بود که انقلاب صنعتی را تجربه کرد. شاید به همین دلیل است که صنعت و تکنولوژی در این کشور رتبه ی بالایی دارد. پس می توان نتیجه گرفت که این کشور صنعتی، موقعیت های شغلی بسیاری نیز دارد و به لحاظ اقتصادی نیز ممتاز است.

 

نکات جالب درباره کشور بلژیک

 •  بلژیک پایتخت شکلات اروپا نام دارد.
 • شخصیت معروف تن تن بلژیکی است.
 • مرز بلژیک با هلند یک کافه است.
 • پایتخت الماس جهان شهر آنتروپ بلژیک است.
 • جنگل آبی در بلژیک قرار دارد.
 • بهترین رستوران های اروپا در بلژیک هستند.
 • بزرگترین فستیوال مجسمه های شنی دنیا هر ساله در بلژیک برگزار می شوند.
 • سیب زمینی سرخ کرده اولین بار در بلژیک تهیه شده است.
 • مردم بلژیک ۴۰ درصد درآمد خود را مالیات می دهند.

 

راه‌های مهاجرت به بلژیک

اگر شما هم خواهان مهاجرت به بلژیک هستید و یا سعی دارید اقامت بلژیک را به گونه ای بدست آورید. لازم است بدانید که از چه طرقی می توانید به این مهم دست پیدا کنید. در ادامه ی مطلب زاه های مهارجت به بلژیک و یا اخذ اقامت بلژیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

  سرمایه گذاری هموراه یکی از راحتترین راه های مهاجرت بوده است. برای مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری، متداول ترین روش ثبت شرکت و یا خرید ملک است. برای هر کدام از اقدامات لازم است مراحلی قانونی را طی کنید که در نهایت منجر به اقامت بلژیک به مدت پنج سال می شود.

 • مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

  می توان گفت که تحصیل در بلژیک با بهترین امکانات همراه است. به لحاظ هزینه نیز هزینه تحصیل در بلژیک  به نسبت بسیاری از کشورها مناسب است. حتی اشخاصی که  بضاعت مالی کافی را برای تحصیل در بلژیک را ندارند، قادرند به طور گسترده در پژوهش‌های علمی شرکت نمایند و از طریق بورسیه عازم این کشور شوند. مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل نیز مراحلی دارد که با مطالعه ی دقیق این مراحل اقدام به مهاجرت نمایید.

 • مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار

  مهاجرت به بلژیک از طریق کار پروسه ای مفصل دارد که باید طی شود. در این نوع ویزا لازم است که یک کارفرمای بلژیکی پس از مراحی شما به عنوان یک متخصص به کمپانی خود دعوت کند. در اینصورت شما می توانید اقامت بلژیک را به مدت پنج سال به همراه خانواده ی خود اخذ نمایید.

 • مهاجرت به بلژیک از طریق تمکن مالی

  مهاجرت به بلژیک از طریق تمکن مالی طرفداران بسیاری دارد. زیرا در این روش لازم نیست که شما سرمایه ی خود را از کشور خودتان خارج کنید. بلکه می توانید با گواهی تمکن مالی که بانک درباره ی دارایی های شما می دهد، اقامت بلژیک را بدست آورید. این روش نیز سازو کار مخصوص به خود را دارد که باید آن را با دقت مطالعه کنید.

  مهاجرت به بلژیک راه های دیگری نیز دارد که با بررسی هر کدام از این راه ها می توانید گزینه ی خود را انتخاب نمایید. دیگر طرق مهاجرت و اخذ اقامت بلژیک عبارتند از: مهاجرت از طریق پناهندگی، تولد، ازوداج، جستجوی کار و ثبت شرکت.

 

شرایط مهاجرت به بلژیک

 

کلام آخر

مهاجرت به بلژیک و نهایتا زندگی در این کشور مانند هر کشور دیگری در جهان مزایا و معایب خود را دارد. اما در بلژیک مزایای زندگی بیشتر از معایب آن است. برای حرف نیز دلایل بسیاری وجود دارد. برای مثال شما به عنوان یک شهروند در بلژیک از استاندارد بالایی در زندگی برخوردار هستید. زندگی در این کشور به دلیل اقتصاد پویای آن می تواند پویاتر باشد.سیستم حمل و نقل شهری بلژیک بسیار پیشرفته است. شما در هر کجای این کشور باشید می توانید با استفاده از قطار به مکان مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. وسایلی چون مترو، ترن، دوچرخه به وفور و با نظم مثال زدنی در این کشور وجود دارد، پس حتی اگر اتومبیلی نداشته باشید هیچ خدشه ای به زندگی شما وارد نخواد شد.

علی رغم تمام این مطالب برای مهاجرت به بلژیک و یا هر کشوری لازم است مطالعه ی زیادی انجام دهید و همچنین با متخصصین در این زمینه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟