مهاجرت به بلژیک از طریق تمکن مالی
مهاجرت به بلژیک از طریق تمکن مالی
سپتامبر 23, 2020
مهاجرت به صربستان و انواع روش های مهاجرت به صربستان
مهاجرت به صربستان و انواع روش های مهاجرت
سپتامبر 23, 2020
نمایش همه

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

مهاجرت کاری همواره یکی از بهترین راه های مهاجرت بوده است. این نوع مهاجرت باعث می شود که فرد با توجه به توانایی های خود و نه تنها با سرمایه و هزینه های گزاف به کشور مورد نظر خود مهاجرت کند. در این مطلب می خواهیم مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار را بررسی کنیم.

همانطور که می دانید مهاجرت به بلژیک راه های مختلفی اعم از مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق خرید ملک، تمکن مالی، ازدواج و … امکان پذیر است. اما یکی از بهترین راه های مهاجرت به بلژیک ازطریق کار است.

بلژیک کشوری در اروپای غربی است که پایتخت آن بروکسل نام دارد. در این کشور مردم به سه زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. پس اگر قصد دارید مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار را تجربه کنید لازم است حداقل به یکی از این زبان ها بسته به شهری که می روید، تسلط داشته باشید. شرایط اخذ ویزای کار از بلژیک کمابیش مانند دیگر کشورهای اروپایی است.

برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار لازم است با شرایط کلی کاری این کشور به خوبی آشنا باشید. نرخ بیکاری بلژیک در سال گذشته ۳/۵ درصد گزارش شده است. مالیات بر درآمد در این کشور حدودا ۵۰ درصد بر درآمد شما می باشد.

 

مهاجرت به بلژیک از طریق کار و انواع ویزای کاری

ویزای کاری نوع c در واقع پایین ترین سطح را دارد. این ویزای کار برای دانشجویان، پناهنده ها و کسانی است که دارای اقامت موقت کشور بلژیک هستند.

ویزای کاری نوع b متعلق به افرادی است که از این کشور یک پیشنهاد یا آفر کاری دارند. یعنی یک شرکت در بلژیک به شما پیشنهاد کار می دهد و شما بر روی این پیشنهاد اقدام به اخذ ویزای کاری می کنید. مدت زمان این نوع ویزا معمولا یکساله است.

ویزای کاری نوع a در واقع بهترین نوع ویزای کاری از کشور بلژیک است که شما می توانید دریافت کنید. شرایط این ویزا این است که شما به مدت حداق ۴ سال با ویزای نوع b در کشور بلژیک کار کرده باشید و همچنین در طول اقامت چهار ساله ی خود بیشتر از یکسال از این کشور خارج نبوده باشید.

 

شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار

شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار

اگر شما هم خواستار مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار هستید باید بدانید که اصولا ممالک اروپایی به ندرت درخواست افراد برای ویزای کار بدون داشتن جاب آفر یا پیشنهاد کاری را می پذیرند. همانطور که می دانید  کشور بلژیک دیوار همجوار سه کشور صنعتی قرانسه، آلمان و هلند است. به همین دلیل نیز این زبان های این کشورهای همسایه رایج است. پس طبیعی است که به دلیل اقتصاد قوی بلژیک مهاجرت کاری در این کشور رواج داشته باشد. تنوع زبان در بلژیک سبب شده کسانی که از کشورهای دیگر به آن مهاجرت میکنند کمتر دچار مشکل زبان شوند. بلژیک در حال حاضر یک کشور صنعتی در بین کشورهای عضو شنگن است. بلژیک دارای ساختار اقتصادی صنعتی است. این کشور درای اقتصاد و سیاستی با ثبات است. میزان اخذ مالیات از شهروندان در بلژیک کمترین نرخ مالیات در میان کشورهای اروپایی است. دو شهر شارلوا و لیژ صنعتی ترین شهرهای بلژیک محسوب می شوند و برای مهاجرت از طریق کار مناسب به نظر می رسند. اما علی رغم این موضوع، فرصت های شغلی در بروکسل بیشتر به چشم می‌خورد. پس از بروکسل و شهرهای ذکر شده، بیشترین فرصت شغلی را می توانید در شهرهای آنتورپن، مونس و نامور پیدا کنید.

گفتنی است که با توجه به سیستم لبرال اداره ی کشور، توسط بخش خصوصی اداره می شود. همانطور که گفته شد به دلیل صنعتی بودن بلژیک بیشتر افراد در قسمت صنعت فعال هستند. شما نیز اگر قصد مهاجرت به بلژیک از طریق کار را دارید بهتر است در این زمینه به فعالیت بپردازید. پس از صنعت، کشاورزی و بعد از آن خدمات هستند که بیشتر افراد جامعه در آن فعالیت می کنند.

ویزای job offer (پیشنهاد کار) برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار

می دانید که برای ورود به بلژیک  برای کار لازم است یک  دعوت نامه ی معتبر مبنی بر اشتغال از طرف یک کارفرمای بلژیکی دریافت کرده باشید. نکته اینجاست که بر طبق قوانین اتحادیه اروپا  در راستای بهره مندی از نیروی کار کشورهای اتحادیه، صاحب کسب و کار یا کارفرما  باید شغل مورد نیاز شرکت خود  برای۳ ماه متوالی در کشور خود در نشریه های معتبر منتشر کند. در صورتیکه در این مدت شخصب با شرایط او منطبق نشد برای سه ماه دیگر نیز دیگر نیز در اتحادیه اروپا آگهی کار را نشر دهد. اگر بازهم نیروی کار مورد نظر یافت نشد آن وقت است که می تواند برای نیروی کار خارجی اقدام نماید.

پس از آنکه شما جاب آفر یا پیشنهاد کاری رو دریافت نمودید حدودا ۱۲ هفته ی کاری طول می کشد که مراحل را به طور کلی طی نمایید. علاوه بر ویزای کار یک کارت نیز باید برای مهاجرت کاری از به بلژیک دریافت کنید. این کارت professional card نام دارد و پنج سال نیز اعتبار آن خواهد بود.

اگر شما بتوانید کارت و ویزای مورد نظر را از کشور بلژیک دریافت کنید، قادر خواهید بود با خانواده ی خود یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال به این کشور اروپایی مهاجرت کرده و در آنجا اقامت کنید.

میزان دریافتی (حقوق) درمهاجرت به بلژیک از طریق کار

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، سطح رفاه در کشور بلژیک با توجه به اقتصاد سالم آن بالا است. میزان حداقل دریافتی هر فرد شاغل در این کشور ۱۵۹۳٫۸ یورو در ماه است. با در نظر گرفتن تراز حداقل دستمزد ملی کشورهای جهان به نظر می رسد که بلژیک یکی از کشورهایی است که بیشتذین میزان حداقل دریافتی را در بین ۹۷ کشور موجود در این فهرست دارد.

چگونه در کشور بلژیک جاب آفر یا پیشنهاد شغلی بیابیم؟

می دانید که برای دریافت ویزای کار بلژیک لازم است از یک کارفرمای بلژیکی پیشنهاد کار یا Job Offer داشته باشیم. احتمالا برای شما نیز این پرسش وجود دارد که چگونه می توان در بلژیک موفق به پیدا کردن کار و ارتباط با کارفرمای مورد نظر شد. عده ای از کسانی که مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار را در نظر دارد گمان می کنند که بوسیله اخذ ویزای توریستی کشور بلژیک، زمان و فرصت لازم را برای یافتن کار در این کشور را خواهند داشت. اما اینطور نیست.

ویزاهای توریستی اغلب کوتاه مدت هستند و قابل تمدید نیز نیستند. پس عاقلانه ترین کار این است گزینه های کم هزینه تر و مطمئن تری برای پیدا کردن کردن کار در بلژیک انتخاب نماییم. یکی از راحت ترین و درست ترین این راه ها، اقدام از طریق موسسات و سایت های کاریابی در بلژیک است. علاوه بر این شما می توانید از طریق شبکه ی اجتماعی لینکدین، مشاغل و کارفرماهایی را در بلژیک پیدا کنید و از آن طریق اقدامات خود را آغاز نمایید.

برخی از موسسات و سایت های کاریابی در بلژیک عبارتند از سایت های:

JOBAT.BE

STEPSTONE

BETTERTEAM

TOTALJOBS

 INDEED

 

 

نحوه مهاجرت به بلژیک از طریق کار

 

 

کلام آخر

مسلم است که ویزای کار قاعدتا باید به اقامت منجر شود. پس اگر شما موفق به دریافت ویزای کاری بلژیک شوید، با پنج سال کار می توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید و پس از آن برای شهروندی بلژیک اقدام نمایید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟