مهاجرت به صربستان از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به صربستان از طریق سرمایه گذاری
سپتامبر 25, 2020
مهاجرت به اوکراین
مهاجرت به اوکراین و انواع روش های آن
سپتامبر 30, 2020
نمایش همه

مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن

مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن

مهاجرت به ایتالیا

جهت بررسی مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن ابتدا شرایط کشور ایتالیا را مورد بررسی قرار می دهیم. ایتالیا، کشوری کهن در جنوب اروپا که جاذبه های گردشگری فراوان دارد. پایتخت این کشور شهر تاریخی رم است که در گذشته مرکز حکومت امپراطوری رم بوده است. فراز و نشیب های فراوانی که مردم این منطقه در طول سالیان همواره متحمل شده اند، اگرچه موجب شده که به کرار با دوران های سخت مواجه شوند، ولی همواره این مردم موفق شده اند که این دوران های بسی دشوار را پشت سر گذاشته و زندگی خود را از نو بسازند. کشور ایتالیا به طور رسمی درسال ۱۸۶۱ با اتحاد سرزمین های کوچک (تجزیه شده در هنگام فروپاشی امپراتوری روم) تشکیل شد.

اکنون در قرن بیست و یکم این کشور به ظاهر جوان ولی کهن سال با جمعیتی بالغ بر ۶۰ میلیون نفر، مساحتی حدود ۳۰۱۰۰۰ کیلومتر مربع، اقتصادی پویا و منابع باستانی و گردشگری فراوان، تحت عنوان «جمهوری ایتالیا» همواره در حال توسعه و پیشرفت است. اکثریت مردم ایتالیا از دین مسیحیت پیروی می کنند ولی درصد ناچیزی از آنها نیز پیرو سایر ادیان هستند. لازم به ذکر است که در حال حاضر حدود یک درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند که از مهاجران تشکیل شده اند. زبان ها و گویش های بسیاری در مناطق مختلف ایتالیا مورد استفاده قرار می گیرد ولی در کل زبان رسمی این کشور «ایتالیایی» می باشد. ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، سوئیس، اسلوونی، واتیکان و سان مارینو مرز مشترک دارد، که از بین انها دو کشور کوچک واتیکان و سان مارینو در دل خاک ایتالیا قرار گرفته اند.

 

مزیت های فراوان زندگی در ایتالیا (که به لحاظ شکل به کشور چکمه معروف است) از آب و هوای مطبوع و منابع گردشگری فراوان گرفته تا شرایط اقتصادی مساعد، تسهیلات تحصیلی، دانشگاه های معتبر و از همه مهم تر حضور این کشور در محدوده اتحادیه اروپا موجب شده که بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، این کشور را به عنوان مقصد اولیه و یا حتی مقصد نهایی مهاجرت خود برگزینند.

در توضیح به این موضوع که این کشور به عنوان مقصد اولیه (و نه مقصد نهایی) مورد توجه قرار گرفته باید گفت که بعضی افراد به علت ساده تر بودن شرایط ورود به این کشور نسبت به دیگر کشورها، از آن به عنوان سکوی پرتاب خود استفاده می کنند. این افراد که مقصد نهایی مهاجرت آنها کشور ایتالیا نبوده، با ورود به این کشور و اقامت موقت در آن، فرصتی می یابند تا شرایط لازم برای اخذ اقامت کشور مقصد خود را فراهم کنند. بنا بر این می توان گفت که مهاجرت به کشور ایتالیا به دو علت صورت می پذیرد؛ علت اول زندگی در کشور ایتالیا و دلیل دوم حضور در این کشور به عنوان پل ارتباطی با سایر کشورها و انتقال به کشور مقصد.

مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن

 

انواع مهاجرت به ایتالیا

هدف از مهاجرت به ایتالیا هرچه که باشد، برای انجام این امر لازم است مراحلی طی شود. هرچند اقدام به مهاجرت به این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای هم رتبه آن آسان تر است، متقاضیان اقامت در کشور ایتالیا همواره باید مدارکی را دارا بوده و اقداماتی انجام دهند که چگونگی این اقدامات سوال بسیاری از داوطلبان این امر است. مدارک و مراحل مربوط به مهاجرت به کشور ایتالیا در واقع به نوع روش مهاجرتی متقاضی بستگی دارد. برای مهاجرت به این کشور روش های متفاوتی در دسترس است که عبارت اند از مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق تولد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی یکی از روش های پرمخاطب مهاجرت به ایتالیا است که به واسطه وجود بورسیه های متعدد و تسهیلات مالی طرفداران زیادی دارد. با مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل شما و فرزندانتان می توانید در تمام مقاطع تحصیلی در مدارس و دانشگاه ها و تمامی موسسات آموزشی ایتالیا رشته های مورد نظر خود را فرا گیرید. جهت این امر شما به پذیرش یکی از موسسات آموزشی ایتالیا، ویزای ایتالیا و تامین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل در ایتالیا نیاز دارید.

مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا یکی از روش های مهاجرت به این کشور است که شرایط و مدارک خاص خود را می طلبد. متاسفانه به علت اقتصاد ضعیف (نسبت به سایر کشورهای اروپایی) و نرخ بالای بیکاری در این کشور دریافت ویزای کاری به این کشور بسیار دشوار می باشد. با این حال این کار غیر ممکن نیست و در بعضی مشاغل شما می توانید اجازه ورود به این کشور برای کار را دریافت کنید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت یکی از بهترین راه های موفقیت و پیشرفت شما را فراهم می سازد. اگر شما قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید و می توانید هزینه های لازم برای سرمایه گذاری رافراهم کنید، این روش به شدت به شما توصیه می شود. چرا که علاوه بر دریافت ویزا و آسان بودن امر مهاجرت شما میتوانید کسب و کاری موفق و سود آور داشته باشید. این کشور که سابقه درخشانی در رشد و پیشرفت برندهای تجاری در آن وجود دارد، با عضویت در اتحادیه اروپا و مجوز تجارت آزاد در تمام کشورهای اروپایی موفقیت شما را تضمین می کند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند قوانین پیچیده و روش های متفاوتی دارد. اما به طور خلاصه بیان می شود که این کشور قانون تابعیت این کشور برحسب اصالت خون می باشد و تنها با تولد فرزند در خاک ایتالیا نمی توان تابعیت این کشور را اخذ کرد. اما همواره روش ها و قوانینی وجود دارد که می توان از این طرق برای دریافت مجوز اقامت از طریق تولد اقدام کرد.

مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن

 

شرایط و هزینه های زندگی و اقامت در ایتالیا

مانند سایر کشورهای جهان در کشور ایتالیا نیز هزینه های زندگی و شرایط موجود در نواحی مختلف، متفاوت است. ازجمله تفاوت های موجود در ناحیه های مختلف ایتالیا می توان تفاوت در جمعیت، شرایط آب و هوایی، و از همه مهم تر هزینه ها را نام برد. از جمله مهمترین شهر های ایتالیا، رم (پایتخت ایتالیا)، میلان، ناپل، تورین، ونیز، جنوا و فلورانس هستند، که از پرجمعیت ترین شهرهای این کشور نیز به شمار می روند.

همانطور که گفته شد هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور بسیار متفاوت است. از جمله گران ترین شهرهای ایتالیا می توان به ترتیب میلان، رم، بولونیا، فلورانس و تورین را نام برد. در این شهر ها اجاره بهای مسکن، هزینه حمل و نقل، اقلام خوراکی و سایر هزینه ها نسبت به دیگر شهرهای ایتالیا گران تر است و بنا بر این برای زندگی در این شهرها که از شاخص رفاهی نسبتا خوبی برخوردار اند باید هزینه ی گزافی بپردازید. برخی شهر های ایتالیا نیز به عنوان ارزان ترین و کم هزینه ترین شهر های ایتالیا معرفی شده اند که این شهر ها به ترتیب عبارت اند از؛ لوکا، پیستویا، ولترا، مونتریجونی و پینزا. اگر تفاوت قیمت در شهر های مختلف ایتالیا را در نظر نگیریم، برای آگاهی ازهزینه های رایج در ایتالیا میانگینی از این مبالغ را در اختیار شما قرار می دهیم؛

مسکن در ایتالیا

اجاره بهای مسکن در ایتالیا بسته به نوع مسکن و محل آن متفاوت است. این مبالغ به طور متوسط به شرح زیر می باشد:

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: حدود ۵۹۰ یورو در ماه
 • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: حدود ۴۵۰ یورو در ماه
 • آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر: حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه
 • آپارتمان ۳ خوابه خارج از مرکز شهر: حدود ۷۴۰ یورو در ماه

همچنین اگر قصد خرید ملک در یکی از شهر های ایتالیا را دارید، به طور متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر حدود ۳۵۵۰ یورو، و در خارج از مرکز شهر حدود ۲۱۲۰ یورو است.

هزینه قبوض در ایتالیا

یکی از معایب زندگی در ایتالیا هزینه بسیار بالای قبوض برق، تلفن و اینترنت است که بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی در این کشور را در بر می گیرد. هزینه قبوض در این کشور به طور میانگین و به صورت ماهیانه به شرح زیر اند؛

 • هزینه قبوض آب، برق، تفکیک زباله و تهویه مطبوع: حدود ۱۵۰ یورو در ماه
 • تعرفه تلفن همراه: از ۰٫۰۱ تا ۰٫۲۵ یورو به ازای هر دقیقه
 • اینترنت (کابلی یا ADSL) : بین ۲۰ تا ۳۵ یورو در ماه

تغذیه در ایتالیا

 از جمله هزینه های مهم زندگی که باید هر فرد از آن آگاهی داشته باشد هزینه نیازهای اولیه ازجمله غذا و آب می باشد. در ادامه لیستی از میانگین هزینه قابل پرداخت برای هر وعده غذا در رستوران و سایر اقلام خوراکی ارائه داده می شود:

 • وعده غذایی رستوران ارزان قیمت: حدود ۱۵ یورو
 • وعده غذایی رستوران متوسط : حدود ۲۵ یورو
 • فست فود: حدود ۸ یورو
 • بطری ۱٫۵ لیتری آب: ۰٫۲ تا ۰٫۸ یورو
 • بطری آبجو: ۴ یورو
 • بطری نوشابه: ۲ یورو
 • یک لیتر شیر: ۱٫۵ یورو
 •  ۵۰۰ گرم نان سفید: ۱ تا ۲ یورو
 • یک کیلوگرم برنج سفید: ۱ تا ۳ یورو
 • ۱۲عدد تخم مرغ: ۲٫۵ یورو
 • هر کیلوگرم مرغ: ۵ تا ۱۳ یورو
 • هرکیلوگرم گوشت: ۹ تا ۲۲ یورو
 • هرکیلوگرم میوه و سبزیجات: حدود ۱ تا ۳ یورو

حمل و نقل در ایتالیا

هزینه ی حمل و نقل نیز از جمله هزینه های مهم زندگی می باشد. جهت اقامت در ایتالیا لازم است که از این هزینه ها مطلع باشید.  این هزینه ها در ایتالیا به این صورت اند؛

 • بلیط مترو: ۱٫۵ یورو
 • شروع تاکسی: ۵ یورو
 • هر کیلومتر تاکسی: ۱ تا ۳ یورو
 • هر ساعت تاکسی: ۲۴ تا ۵۰ یورو
 • هر لیتر بنزین ۱٫۵ یورو

البته بد نیست بدانید که آمار استفاده از دوچرخه در کشور ایتالیا بسیار بالاست که این موضوع علاوه بر اینکه برای سلامتی مفید بوده و از درصد آلودگی هوا می کاهد، می تواند هزینه حمل و نقل را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

پوشاک در ایتالیا

تامین پوشاک نیز یکی از نیاز های بنیادی زندگی هر فرد است. اگر چه می توان با صرفه جویی هزینه پوشاک را کاهش داد ولی نمی توان به طور کامل از آن چشم پوشی کرد. به طور میانگین هزینه تهیه پوشاک در ایتالیا به شرح زیر است؛

 • یک جفت جین: ۵۰ تا ۱۰۰ یورو
 • لباس تابستانی: ۲۰ تا ۵۰ یورو
 • کفش اسپورت: ۶۰ تا ۱۱۰ یورو
 • کفش چرم: ۷۰ تا ۱۷۰ یورو
مهاجرت به ایتالیا و انواع روش های آن

 

نواحی ۲۰ گانه ایتالیا و اقامت در ایتالیا

اگر قصد اقامت دائم در کشور ایتالیا را دارید خالی از لطف نیست که درمورد این کشور و تقسیم بندی آن قدری اطلاعات کسب کنید. کشور ایتالیا به طور کلی متشکل از ۲۰ ناحیه است. علاوه بر این این کشور به ۱۱۰ استان مجزا تقسیم شده که ۸۱۰۰ شهر را در خود جای داده اند.

آبروتز

اولین ناحیه از کشور ایتالیا است که به بررسی آن می پردازیم. این ناحیه که مرکز آن استان لاکوئیلا است در سواحل شرقی کشور ایتالیا واقع شده است. این ناحیه با مساحتی حدود ۱۱ کیلومتر مربع جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دارد. یک سوم این ناحیه متشکل از پارک ملی و مناطق حفاظت شده است. علاوه بر استان لاکوئیلا، سه استان کییتی، پسکارا و تیرامو نیز در این ناحیه واقع شده اند.

ناحیه واله دائوستا

که با مساحت ۳٫۲ کیلومتر و جمعیت بالغ بر ۱۲۸۰۰۰ نفر کوچکترین و کم جمعیت ترین ناحیه در ایتالیا به شمار می رود در شمال غرب این کشور واقع شده است. این ناحیه کوهستانی هیچ استانی ندارد و جزء معدود نواحی ایتالیاست که به ساحل دسترسی ندارد. آئوستا به عنوان مرکز این ناحیه معرفی شده است.

ناحیه آپولیا

با مرکزیت استان باری شامل شش استان بوده و در جنوب شرق ایتالیا قرار گرفته است. این ناحیه که مهمترین پایگاه نیروی دریایی ایتالیاست جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر دارد و مساحت ان بالغ بر ۱۹ کیلومتر مربع است.

ناحیه باسیلیکاتا

با مساحت حدود ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر، در جنوب شرقی ایتالیا واقع است. این ناحیه از دو استان پوتنزا و ماترا تشکیل شده که مرکز آن پوتنزا می باشد. قدیمی ترین غارهای مسکونی جهان متعلق به عصر سنگ، در این ناحیه یافت شده اند.

کالابریا

با مساحت ۱۵۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون نفر در جنوبی ترین بخش شبه جزیره ایتالیا واقع شده است. این ناحیه شامل ۵ استان است که استان کاتانزارو به عنوان مرکز آن معرفی شده است. این ناحیه خواستگاه بسیاری از دانشمندان یونان باستان است.

کامپانیا

با مرکزیت شهر ناپل در سواحل جنوب غربی ایتالیا واقع شده است. مساحت آن ۱۳۵۹۰ کیلومتر مربع بوده و حدود ۶ میلیون نفر جمعیت دارد. دانشگاه فدریکو دوم در این ناحیه قرار دارد.

امیلیا رومانیا

ناحیه ای در شمال ایتالیا است که مرکز آن شهر بولونیا می باشد. جمعیت این ناحیه حدود ۴٫۵ میلیون نفر و مساحت آن ۲۲۴۴۶ کیلومتر مربع است. دانشگاه بولونیا که با حدود هزار سال قدمت به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان شناخته می شود در این ناحیه از ایتالیا واقع شده است.

فریولی ونتزیا جولیا

ناحیه ای در شمال شرق ایتالیا با مرکزیت تریسته است. این ناحیه مساحتی حدود ۷۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱٫۲ میلیون نفر دارد.

لاتزیو

ناحیه ای با ۱۷۲۳۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵٫۷ میلیون نفر است. این ناحیه دارای ۵ استان بوده و مرکز آن شهر رم می باشد. شرکت های خدماتی در این ناحیه رونق بیشتری دارند.

ناحیه لیگوریا

در شمال غرب ایتالیا واقع شده است. مرکز این ناحیه که ۵۴۲۲ کیلومتر مساحت و بیش از ۱٫۶ میلیون نفر جمعیت دارد شهر جنوا است. از خصوصیات مهم این ناحیه قرار گرفتن دانشگاه جنوا و موسسه فناوری ایتالیا در آن است.

ناحیه ی لمباردی

واقع در شمال مرکزی ایتالیا، دارای ۱۲ استان است که از این میان، استان میلان به عنوان مرکز آن معرفی شده است. این ناحیه با مساحت ۲۳۸۴۴ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفر یکی از مهم ترین و ثروتمند ترین نواحی ایتالیا است. مرکز این ناحیه (میلان) یکی از پایگاه های مد و فشن در جهان است. از دیگر خصوصیات این ناحیه قرار گیری چندین دانشگاه و مرکز آموزشی معتبر در آن است. ازجمله این مراکز دانشگاه میلان، دانشگاه پلی تکنیک میلان، آکادمی هنرهای زیبای بررا و دانشگاه سالوته سان رافائلرا می توان نام برد. بسیاری افراد این ناحیه را برای اقامت پس از مهاجرت به ایتالیاانتخاب می کنند.

مارکه 

ناحیه ای در سواحل شرقی ایتالیا و از نواحی مرکزی آن است. آنکونا مرکز این ناحیه بوده، همچنین دارای مساحت ۹۳۶۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالای ۱٫۵۶ میلیون نفر دارد. این ناحیه به صورت خودمختار اداره می شود.

ناحیه مولیزه شامل دو استان کامپو باسو و ایسرنیا است. این ناحیه ۴۴۳۸ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۳۲۰ هزار نفر جمعیت دارد. استان کامپوباسو مرکز این ناحیه است.

ناحیه پیمونته

با مرکزیت تورین در شمال غربی ایتالیا قرار گرفته است. این ناحیه ۲۵۴۰۲ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۴٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. این ناحیه نیز یکی از مهمترین نواحی ایتالیاست و یکی از جنبه های مهم آن دانشگاه پلی تکنیک تورین می باشد.

ناحیه ساردنیا

جزیره ای واقع در غرب شبه جزیره ایتالیا و در دریای مدیترانه است. این ناحیه ۲۴۰۹۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۱٫۷ میلیون نفر است. مرکز این ناحیه شهر کالیاری است که در کنار دو شهر نوئورو و ساساری بزرگترین شهر های این جزیره را تشکیل می دهند.

ناحیه سیسیل جزیره ای خودمختار در جنوب شبه جزیره ایتالیا است. مرکز این ناحیه پالرمو است، جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر و مساحتی برابر با ۲۵۷۱۱ کیلومتر مربع دارد.

ناحیه توسکانی

واقع در ساحل غربی ایتالیا، ۲۲۹۹۳ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۳٫۷۵ میلیون نفر جمعیت دارد. مرکز این ناحیه شهر فلورانس است که در کنار شهر های سیه نا و پیزا که از شهر های مهم کشور ایتالیا هستند، این ناحیه را به یکی از نواحی مهم ایتالیا تبدیل کرده اند. ناحیه توسکانی را می توان مرکز آثار مهم معماری در ایتالیا دانست.

ترنتینو آلتو

شمالی ترین ناحیه ایتالیا ترنتینو آلتو آدیجه است که ۱۳۶۰۷ کیلومتر مربع مساحت، و بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. این استان نیز از جمله استانهای دور از دریا در ایتالیا است. مرکز ناحیه ترنتینو آلتو آدیجه که از دو استان ترنتینو و آلتو آدیجه تشکیل شده، شهر ترنتو است.

اومبریا

ناحیه ای در مرکز ایتالیا است. مرکز این ناحیه پروجا می باشد. جمعیت این ناحیه بالای ۹۰۶ هزار نفر و مساحت آن ۸۴۵۶ کیلومتر مربع است. مشخصه مهم این ناحیه دانشگاه پروجا می باشد.

ناحیه ونتو

از نواحی شمال شرق ایتالیا است که ۱۸۳۹۹ کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به ۵ میلیون نفر جمعیت دارد. شهر ونیز مرکز این ناحیه معرفی شده است. این ناحیه از مهمترین نواحی ایتالیا بوده و با تعداد زیادی از آثار معماری مهم را در خود جای داده است. گردشگری در این ناحیه رونق بسیار دارد و از دیگر مشخصه های این ناحیه دانشگاه کافوسکاری ونیز می باشد.

 

 

مهاجرت به ایتالیا از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به ایتالیا می توانید با موسسه حقوقی لگال آر ای الLegal REL  تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟