مهاجرت به ایتالیا از طریق ثبت شرکت
آگوست 28, 2020
مهاجرت به اروپا از طریق بورسیه
آگوست 28, 2020
نمایش همه

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

ایتالیا کشوری است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. طرفداران مهاجرت به این کشور همواره مهاجرت به ایتالیا از طریق کاری را یکی از راه های ورود به کشور ایتالیا به شمار می آورند. هرچند با وجود شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری بالای در این کشور این امر آسان نیست و به سادگی نمی توان مجوز کار و اقامت کاری در این کشور را دریافت کرد، اما چنانچه موفق شوید که یک قرار داد کاری به امضا برسانید می توانید اقامت کاری خود را در این کشور دریافت کنید.

از آنجا که این کشور جزء اتحادیه اروپاست، قوانین کار در ایتالیا با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا یکسان است اما یافتن کار و به امضا رساندن یک قرار داد کاری در این کشور امری بسیار دشوار است. اگر با وجود شرایط دشوار بازهم متقاضی دریافت ویزای کاری ایتالیا هستید، شرایطی از قبیل تسلط به زبان ایتالیایی و داشتن مدرک تحصیلی در یکی از زمینه های پرکاربرد در ایتالیا، می تواند در یافتن کار به شما کمک کند.

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

 

دریافت ویزای کار کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای کار کشور ایتالیا به طور کلی سه روش وجود دارد. روش اول که از همه روش ها معمول تر است ویزای نیازمند می باشد. در این روش شرکت های موجود در کشور ایتالیا از طریق آگهی می توانند اتباع سایر کشور ها را استخدام کنند. با اینکه این روش در کل اتحادیه اروپا وجود دارد و بسیاری از مهاجران از این طریق اقدام به مهاجرت به کشور های این حوزه می کنند اما موانع بسیاری در سر راه این روش –خصوصا در ایتالیا- وجود دارد.

برای اقدام از این روش شرکت و یا شخص استخدام کننده بایستی آگهی خود را به مدت ۳ ماه در کشور ایتالیا و به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا منتشر کند. چنانچه هیچ شخصی با شرایط مناسب برای کار مورد نظر کارفرما یافت نشود، او می تواند از یکی از کشور های خارج از اتحادیه اروپا اقدام به جذب نیرو کند. همانطور که از شرایط ذکر شده پیداست فراهم شدن چنین شرایطی بسیار دشوار است. اما در نظر داشته باشید که اگر موفق به دریافت شغل از کارفرمای ایتالیایی شدید و درصورتی که در شغل مورد نظر متخصص باشید (لیسانس آن رشته را داشته باشید و یاحداقل ۵ سال سابقه کار اجرایی در آن زمینه داشته باشید)، می توانید کارت آبی ایتالیا را دریافت کنید.

 

روش دوم ویزای جستجوی کار است که بسته به تخصص متقاضی و رشته تخصصی وی، سفارت ایتالیا یک ویزای ۶ ماهه جهت اقامت و جستجو برای یافتن کار مورد نظر برای شخص صادر می کند. با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در ایتالیا این روش نیز تنها زمانی جوابگوست که شما در زمینه ای خاص متخصص باشید.

روش سوم برای دریافت ویزای کار ایتالیا به ویزای کار تعطیلات معروف است که مخصوص اتباع چند کشور خاص است و شامل حال اتباع کشور ایران نمی شود.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری ایتالیا

با اینکه دریافت ویزای کار امری بعید به نظر می رسد اما بعضی متقاضیان تمایل دارند که شانس خود را در این راه را نیز امتحان کنند. برای این دسته از افراد اطلاع از مدارک لازم جهت اقدام به اخذ ویزای کاری ایتالیا امری واجب است. این مدارک شامل موارد زیر می باشند:

قرارداد کار یا درخواست کار از سوی کار فرما

قرارداد اجاره مسکن در ایتالیا و اثبات تمکن مالی برای خرید بلیط بازگشت (درصورت لزوم)

مدارک هویتی و عکس پرسنلی

رزومه تحصیلی و کاری

مجوز برای اشتغال به کار مورد نظر

بیمه درمانی

آدرس محل سکونت در کشور مبدأ

و در نهایت مدارکی که توسط کارفرما به متقاضی تحویل داده می شوند و ثابت می کنند که با رعایت قوانین و مقررات، شخص متقاضی در شغل مورد نظر استخدام شده.

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

 

زمینه های موجود برای اشتغال در ایتالیا

جهت یافتن شغل در ایتالیا و درپی آن دریافت ویزای کاری این کشور اطلاع از فرصت های شغلی موجود و تخصص های مورد نیاز بسیار مفید خواهد بود.

همانطور که می دانید صنایعی از قبیل صنعت خودرو در کشور ایتالیا بسیار پیشرفته اند و همچنان در حال رشد و توسعه می باشند. علی رغم نرخ بالای بیکاری متخصصان در رشته های صنعتی و کامپیوتری شانس خوبی برای یافتن کار در این کشور دارند. در رابطه با حیطه های هنر، معماری، مد و فشن این کشور یکی از پیشگامان این عرصه ها محسوب می شود. بنابر این امکان اشتغال برای کسانی که در یکی از این زمینه ها مهارت و تجربه بالایی داشته باشند نیز وجود دارد. این کشور در حوزه کشاورزی جزء کشورهایی با بیشترین سطح زمین زیر کشت قرار گرفته است. با توجه به فصلی بودن فعالیت کشاورزی متقاضیان می توانند برای کار موقت در این زمینه نیز اقدام کنند.

 

بهترین شغل های موجود در ایتالیا که به صورت تمام وقت قادر به انجام آن خواهید بود مشاغلی مانند حسابدار، مترجم، سرآشپز، معمار، مکانیک خودرو، مدیر پروژه و … است که همانطور که گفته شد متقاضیان برای اشتغال در این عناوین شغلی از شانس بالایی برخوردار نیستند.

مشاغل پاره وقت موجود در این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته. این مشاغل که به صورت ساعتی محاسبه شده و درآمدی حدود ۵ تا ۱۵ یورو در ساعت دارند، به تامین هزینه های زندگی در این کشور کمک بسیاری کرده است. این موارد نیز شامل مشاغلی از جمله پرستاری کودک و سالمند، آرایشگری، نقاشی ساختمان، لوله کشی، برق کاری، کار در فروشگاه ها وهتل ها و رستوران ها، فعالیت در زمینه مد و فشن و گردشگری و اشتغال در ادارات پست و فرودگاه ها هستند.

لازم به ذکر است که متخصصان در زمینه IT، صنعت توریسم و مد و نساجی برای دریافت ویزای کاری از شانس بیشتری برخوردار اند. همچنین در زمینه های تعلیم و یا ترجمه زبان های مختلف (خصوصا انگلیسی و آلمانی) و همینطور پرستاری کودکان و سالمندان موقعیت های شغلی فراوانی بیشتری دارند و در نتیجه متخصصان و یا واجدان شرایط برای این شغل ها نسبت به سایرین شرایط مساعد تری برای دریافت ویزای کار در ایتالیا خواهند داشت.

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

 

میزان درآمد کار در ایتالیا

درآمد به دست آمده از کار در ایتالیا مانند سایز نقاط جهان برای همه یکسان نیست. این درآمد برای مشاغل متفاوت و نوع قرارداد مبلغ متفاوتی را شامل می شود و به تخصص و رشته تحصیلی شما نیز بستگی دارد. به طور کلی طبق قوانین کار در ایتالیا کسانی که مجوز کار در این کشور را دریافت می کنند اجازه دارند روزانه ۸ ساعت (۴۰ ساعت در هفته) به کار در این کشور بپردازند. این محدوده زمانی برای کار تمام وقت لحاظ شده و برای کار پاره وقت -که مجوز آن برای دانشجویان صادر می شود- تعداد ساعات کاری مجاز کمتر از این مقدار می باشد. درآمد کار ساعتی در ایتالیا طبق آمار به طور متوسط حدود ۲۱ یورو در ساعت گزارش شده است، اما در مشاغل دانشجویی این میزان به ۵ تا ۱۵ یورو در ساعت نیز کاهش می یابد.

 

میزان درآمد برای مشاغلی که حقوق آن ها به صورت ساعتی محاسبه نمی شود نیز متغیر است. باتوجه به اینکه شما مشغول به انجام چه کاری شوید، حقوق و یا درآمد شما می تواند عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۵۰۰ یورو در ماه باشد. با این حال به طور متوسط درآمد ماهیانه برای مشاغل  مبلغی حدود ۳۷۰۰ یورو بوده است. با این میزان درآمد پرداخت هزینه های زندگی ازجمله اجاره مسکن، خوراک و پوشاک را می توان تامین کرد.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم طبق محاسبات هزینه زندگی در ایتالیا برای دو نفر به طور متوسط حدود ۲۶۰۰ یورو می باشد. بنابراین با درآمد میانگین ۳۷۰۰ یورو به راحتی می توانید هزینه یک زندگی دو نفره را تامین کنید ولی درصورتی که تعداد اعضای خانواده شما بیش از ۲ نفر است، این میزان درآمد جوابگو نخواهد بود. البته باید این نکته را ذکر کنیم که این مبالغ به طور میانگین در اختیار شما قرار گرفته اند و با توجه به شهری که در آن اقامت کنید میزان درآمد و هزینه ها ممکن از از این مقدار کمتر یا بیشتر باشند.

 

چگونه ویزای کاری ایتالیا را دریافت کنیم؟

همانطور که در توضیحات قبل متوجه شدید دریافت ویزای کار ایتالیا غیرممکن و یا بسیار دشوار است. اما این به این معنی نیست که دریافت اقامت کاری در این کشور نیز غیر ممکن است. برای دریافت اقامت کار در کشور ایتالیا شما می توانید با سایر روش های مهاجرت به این کشور وارد شوید و پس از آن اقدام به جستجوی کار کنید. در صورت یافتن شغل مورد نظر و امضای قرار داد با کارفرما شما می توانید اقامت کاری این کشور را دریافت کنید. از جمله بهترین روش های مهاجرتی مهاجرت تحصیلی است که دانشجویان به راحتی می توانند اقامت تحصیلی خود را به راحتی به اقامت کاری تبدیل کنند.

برای اطلاع از سایر راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار بهتر است با همکاران ما در مؤسسه حقوقی و مهاجرت لگال آر ای ال Legal REL به صورت رایگان مشاوره بگیرید و با توجه به شرایط و تخصص تیم حرفه ای ما بهترین پیشنهاد را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟