مهاجرت به اوکراین
مهاجرت به اوکراین و انواع روش های آن
سپتامبر 30, 2020
blank
مهاجرت به اوکراین از طریق کار
سپتامبر 30, 2020
نمایش همه

مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل

blank

مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل

اوکراین یکی از کشورهای شرقی اروپاست که با کشور روسیه هم مرز است. اشتراک بین این دو کشور تنها یک مرز مشترک نیست بلکه زبان و دانش روسی تا حدود زیادی در این کشور رواج دارد. با اینحال زبان رسمی این کشور اوکراینی می باشد. تکنولوژی و دانش پیشرفته روسی در آموزش این کشور سهم بسزایی دارد. این امر موجب شده که تحصیل در کشور اوکراین کیفیت بالایی داشته باشد. یکی از روش های مهاجرت به اوکراین، مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل است که همواره طرفداران بسیاری در بین متقاضیان مهاجرت دارد و دلایل بسیاری این محبوبیت را سبب شده اند. از جمله این دلایل می توان هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور و مدرک معتبر بین المللی را می توان نام برد.

مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل

تحصیل در مدارس اوکراین

تحصیل اجباری در اوکراین از ۶ سالگی آغاز می شود. کودکان در این کشور از این تا ۱۱ سال به تحصیل اجباری می پردازند. در این کشور آموزش کودکان در خانه قانونی می باشد. دوره های تحصیلی قبل از دانشگاه شامل مهد کودک، ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است. تمامی مدارس در کشور اوکراین دوره های دبستان، راهنمایی و دبیرستان را ارائه می دهند. علاوه بر مدارس عادی، مدارس شبانه روزی و آموزش از راه دور نیز در کشور اوکراین به آموزش کودکان و نوجوانان این کشور می پردازند.

حضور در دوره مهد کودک یا پیش دبستانی در اوکراین اجباری نیست، اما بعضی خانواده ها تمایل دارند که کودکان ۵ الی ۶ ساله خود را در این کلاس ها ثبت نام کنند. در دوره مهد کودک در مواردی از جمله تقویت زبان به کودکان آموزش هایی داده می شود. این دوره شامل پرداخت شهریه است. شهریه مهد کودک در اوکراین حدودا ماهیانه ۸۰ دلار است.

 

مقاطع تحصیلی در مدارس اوکراین

دانش آموزان این کشور ۴ سال در مقطع ابتدایی، ۵ سال در مقطع راهنمایی و ۲ سال در مقطع متوسطه به تحصیل می پردازند. در این مقاطع دروس نظری درکنار موسیقی و تربیت بدنی و هنر به دانش آموزان ارائه می شوند. البته این آموزش ها تنها فعالیت کودکان در مدرسه نیست و در کنار آن ساعاتی برای فعالیت هایی نظیر شطرنج، کاراته، نمایش، گروه کر و … در نظر گرفته شده است. علاوه بر این موارد آموزش های اختیاری بعد از مدرسه شامل موسیقی، فوتبال، هاکی و تنیس به علاقه مندان به این رشته ها ارائه می شوند. درکنار مدارس عمومی مدارس فنی نیز در کشور اوکراین فعالیت می کنند. این مدارس در میان خانواده ها آنچنان محبوب نیستند و درصد کمی از دانش آموزان اوکراین در این مدارس به تحصیل پرداخته اند.

سیستم ارزیابی در مدارس کشور اوکراین به صورت نمره دهی از ۱ تا ۱۲ می باشد. این ارزیابی با توجه به نمره دانش آموز، یکی از سه کیفیت ضعیف، متوسط یا عالی را به آن ها اختصاص می دهد. به این صورت که نمرات ۱ تا ۴ نشان دهنده سطح ضعیف، ۵ تا ۹ نشان دهنده سطح متوسط و نمرات ۱۰ تا ۱۲ نشان دهنده سطح عالی دانش آموز است. برای ورود به دانشگاه نمره کلی دانش آموز باید حداقل ۵ باشد.

 

هزینه تحصیل در مدارس اوکراین

تحصیل در مدارس دولتی اوکراین رایگان است و به علت کیفیت بالای آموزشی در مدارس دولتی مدارس خصوصی زیادی در این کشور وجود ندارد. این کشور برای ارائه تحصیل رایگان به دانش آموزان خارجی محدودیتی ندارد. درواقع مهاجران نیز مانند شهروندان اوکراینی می توانند از آموزش های رایگان مدارس این کشور بهره مند شوند. درواقع در مدارس این کشور نه تنها شهریه ای پرداخت نخواهید کرد بلکه هزینه کتب درسی نیز از سوی دولت پرداخت می شود. تنها هزینه ای که از سوی خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان در این مدارس دریافت می شود مبلغی به عنوان کمک به اقتصاد مدرسه است.

در کشور اوکراین مدارسی جهت آموزش کودکان به زبان های روسی و انگلیسی نیز وجود دارد. مدارس روسی زبان با وجود درصد قابل توجه جمعیت روس به آموزش این افراد می پردازند. مدارس انگلیسی زبان مدارس بین المللی اوکراین محسوب می شوند. تحصیل در این مدارس شامل شهریه سالانه حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا است. و همانند مدارس دولتی اوکراین آموزش در این مدارس با کیفیت بالا بوده و همراه با آن به پرورش شخصیت و اعتماد به نفس کودکان پرداخته می شود.

blank

آموزش عالی در اوکراین

همانطور که گفته شد کیفیت آموزش در اوکراین در سطح بالایی قرار دارد و این امر شامل آموزش عالی نیز می شود. برای اینکه شخص مجوز ثبت نام در دانشگاه را کسب کند نمره قبولی دیپلم باید بالای ۵ باشد. علاوه بر این، شرط لازم برای ورود به دانشگاه های اکراین داشتن دیپلم یا مدرک تحصیلی ۱۲ ساله است. آموزش در مدارس اوکراین طی ۱۱ سال به دانش آموزان ارائه می شود. بنابر این افراد قبل از ورود به دانشگاه و بعد از اتمام دوره متوسطه، یک دوره یک ساله جهت آمادگی ورود به دانشگاه طی می کنند. این دوره شامل زبان روسی، تاریخ اوکراین و دروس پایه تخصصی برای رشته انتخابی دانشجو است.

متقاضیانی که قصد مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل را دارند می توانند برای ورود به دانشگاه های این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. با توجه به وجود دوره یک ساله قبل از دانشگاه، کسانی که دوره پیش دانشگاهی خود را در ایران نگذرانده اند می توانند جهت ورود به دانشگاه در این دوره ثبت نام کنند. شهریه این دوره نسبت به زبان انتخابی و سایر شرایط از ۲۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار متغیر است. تحصیل در دانشگاه های اوکراین به سه زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی ممکن است. برای تحصیل در این دانشگاه ها شرایط سنی خاصی ذکر نشده و این امر امتیازی است برای متقاضیانی که گپ تحصیلی زیادی دارند.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های اوکراین

سطح علمی دانشگاه های اوکراین قابل توجه است. آموزش دانشجویان با امکانات و تکنولوژی روز دنیا صورت می پذیرد. همانطور که گفته شد تکنولوژی و دانش در حال آموزش در این دانشگاه ها برگرفته از کشور روسیه است و می توان گفت آموزش در این دانشگاه ها با آموزش در دانشگاه های کشور روسیه یکسان است. با وجود این شرایط و با توجه به جایگاه دانشگاه های اوکراین در رتبه بندی جهانی و اعتبار بین المللی مدرک تحصیلی صادر شده از این دانشگاه ها، کشور اوکراین می تواند انتخاب خوبی برای تحصیل و یادگیری باشد.

کشور اوکراین برای جذب دانشجویان و نخبگان به دانشگاه های این کشور اقداماتی انجام داده است. این کشور برای دانشجویانی که در این کشور تحصیل می کنند امتیازاتی از قبیل بیمه پزشکی جامع و رایگان، امکان استفاده رایگان از مراکز ورزشی، امکان کار در حین تحصیل به صورت تمام وقت یا نیمه وقت و امکانات خوابگاهی و رفاهی با کیفیت را در نظر گرفته است. همچنین تحصیل در دانشگاه های اوکراین و اشتغال به کار در این کشور می تواند منجر به دریافت اقامت دائم این کشور شود. که با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور این امر دور از دسترس نخواهد بود.

تحصیل در دانشگاه های اوکراین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اوکراین

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اوکراین تقریبا برای تمامی رشته ها امکان پذیر است. تحصیل در این مقطع به زبان های اوکراینی انگلیسی و روسی ارائه می شود. جهت ثبت نام در این مقطع متقاضیان بایستی مدرک تحصیلی ۱۲ ساله خود را ارائه دهند. البته در صورتی که تحصیل در مدرسه به هر دلیلی کمتر از ۱۲ سال باشد، شخص می تواند از مقطع پیش دانشگاهی تحصیل خود در کشور اوکراین را آغاز کند. مدرک زبان مورد نیاز برای ثبت نام آیلتس ۵ می باشد.

در صورتی که متقاضی مدرک زبان نداشته باشد باید در کشور اوکراین یک دوره کالج برای آموزش زبان پشت سر بگذارد. تحصیل در این مقطع ۴ سال به طول می انجامد. امکان کار در حین نحصیل برای دانشجویان از ۱۵ تا ۴۰ ساعت در هفته وجود دارد. پس از تحصیل امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری و امکان دریافت اقامت دائم نیز امکان پذیر است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اوکراین

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اوکراین نیز به هر سه زبان اوکراینی، روسی و انگلیسی امکان پذیر است. تحصیل در این مقطع ۲ سال به طول می انجامد. جهت ثبت نام در این دوره آزمون ورودی برای دانشجویان برگزار نمی شود و ثبت نام از طریق مدارک و سوابق تحصیلی صورت می پذیرد. مجوز کار در حین تحصیل برای دانشجویان این مقطع نیز صادر می شود و آن ها می توانند ۱۵ الی ۴۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند. در این مقطع امکان تغییر رشته و تغییر زبان تحصیل نیز وجود دارد. برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان باید مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.

 

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های اوکراین

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور اوکراین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. برای ثبت نام در این دوره ۴ ساله اولین اقدام مورد نیاز متقاضیان انتخاب استاد راهنما و برقراری ارتباط با او می باشد. متقاضیان بایستی طرح پیشنهادی دوره دکتری خود را با استاد مورد نظر درمیان بگذارند و پس از تایید پروپوزال توسط استاد راهنما سایر مدارک خود را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مقطع دکتری شامل مدرک کارشناسی ارشد، مدرک زبان و مدارک تحصیلی معتبر مانند مقالات ISI می باشند. مدرک زبان مورد نیاز برای ثبت نام در این مقطع آیلتس ۷ است.

با توجه به اهمیت زیادی که در کشور اوکراین برای تحصیل در مقطع دکتری قائل می باشند، اقداماتی برای تسهیل زندگی و تحصیل دانشجویان انجام شده است. در این مقطع علاوه بر اینکه دانشجو اجازه دارد ۱۵ الی ۴۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازد، امکان تدریس در دانشگاه محل تحصیل نیز برای دانشجویان فراهم شده است. دانشجویان در قبال تحصیل مبلغی جهت کمک هزینه زندگی دریافت می کنند که این مبلغ می تواند برابر با شهریه دانشگاه و یا بیشتر از آن باشد.

blank

اخذ پذیرش دانشگاه های اوکراین

جهت اخذ پذیرش دانشگاه های اوکراین صرف نظر از رشته و مقطع مورد نظر، مدارکی باید به دانشگاه مورد نظر ارائه شوند. این مدارک برای تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی یکسان اند و بایستی در کنار مدارک خاص هر رشته و یا مقطع از طریق دانشجو برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند. مدارک عمومی عبارت اند از:

 • گذرنامه معتبر
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • مدرک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • مبلغ ۱۰۰$

 

دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

جهت دریافت ویزای تحصیلی اوکراین پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور و دریافت دعوت نامه از سوی دانشگاه بایستی مدارک خود را جهت دریافت ویزا به سفارت اوکراین ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای این مرحله عبارت اند از:

 • ترجمه رسمی شناسنامه به زبان انگلیسی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات ترجمه شده
 • مدرک صحت سلامت دارای اعتبار زمانی که به طور رسمی ترجمه شده باشد و مهمور به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه باشد.
 • یک عدد عکس پرسنلی
 • اصل دعوتنامه دانشگاه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی و پزشکی به مدت حد اقل یک ماه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان

 

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل می توانید با مشاوران ما در موسسه لگال آر ای ال تماس حاصل فرمایید. ما جامع ترین و مناسب ترین اطلاعات را جهت یافتن بهترین روش مهاجرت در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟