زمان لازم برای مهاجرت به مجارستان
زمان لازم برای مهاجرت به مجارستان
سپتامبر 7, 2020
اخذ-اقامت-آلمان-به-روش-ازدواج
مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
سپتامبر 8, 2020
نمایش همه

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

blank

امروز قصد داریم در خصوص مهاجرت به آلمان از طریق تولد کمی صحبت کنیم. همانطور که در مقالات گذشته بررسی شد؛ راه های متفاوتی برای مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد. مهاجرت به آلمان از طریق کار، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، مهاجرت به آلمان از طریق جستجوی کار، مهاجرت به آلمان از طریق بلو کارت، مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، مهاجرت به آلمان از طریق تولد و مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی نمونه هایی از روش های مهاجرت به کشور آلمان هستند که موسسه Legal REL در همه روش ها (به غیر از پناهندگی) راهنمای شما عزیزان خواهد بود.

کشور آلمان با توجه به داشتن صنعت و اقتصادی قوی جزو پایه های اقتصاد اروپا می باشد. این کشور حدود ۸۳ میلیون جمعیت دارد که واحد پول آن ها نیز یورو است. نرخ بیکاری در این کشور زیر ۴ درصد بوده و به دلیل وجود شرکت ها و کارخانجات بسیار و کمبود نیروی کار هر ساله مهاجران بسیاری از سرتاسر جهان برای کار وارد این کشور می شوند. به عنوان یکی از روش های مهاجرت می توان به مهاجرت از طریق تولد اشاره کرد.

تولد-در-کشور-آلمان-و-اخذ-اقامت-آلمان-از-طریق-تولد

تولد-در-آلمان

تولد در آلمان و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

کشور آلمان، دومین کشور پر جمعیت اروپا بعد از روسیه به شمار می رود. این کشور از شمال با دانمارک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از غرب با فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند و از شرق با لهستان و جمهوری چک همسایه است. زبان رسمی این کشور آلمانی است و به شیوه جمهوری فدرال پارلمانی اداره می شود. آلمان به دلیل شرایط زندگی مناسب از نظر تحصیل رایگان و وجود دانشگاه های معتبر و سطح علمی بالا و همچنین وضعیت بهداشت مناسب، هر ساله دانشجویان بسیاری را جذب می کند.

قاعده خاک و خون …

به طور کلی سیستم خاک و خون دو قاعده کلی حاکم بر شرایط تابعیت از طریق تولد به شمار می آید. قاعده خاک به معنی اخذ تابعیت یک کشور به واسطه تولد در آن کشور است و قاعده خون به اعطای تابعیت از والدین به فرزند گفته می شود. قاعده خون در شرایط کلی در کشور آلمان حاکم است، اما در شرایطی قاعده خاک را هم در نظر می گیرند. به این طریق که اگر کودکی از پدر یا مادر آلمانی متولد شود، تابعیت آلمانی می گیرد و حتی اگر والدین کودکی که در کشور آلمان متولد شده است نامعلوم باشند، باز هم کودک تابعیت آلمانی می گیرد. پس از ۱ ژانویه سال ۲۰۰ کودکانی که از والدین غیر آلمانی متولد شده باشند، تابعیت آلمان را دریافت خواهند کرد اگر حداقل یکی از والدین آن ها شرایط زیر را دارا باشد.

 • اقامت دائم داشته باشد.
 • حداقل ۸ سال در آلمان زندگی کرده باشد.

این افراد برای حفظ شهروندی خود باید، تا قبل از سن ۲۳ سالگی و انقضای تابعیت، معیار هایی را که تابعیت آلمانی آن ها را اثبات می کند، تایید کنند. برای اثبات تابعیت آلمانی خود باید حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند.

 • در ۲۱ سال ابتدای زندگی خود حداقل هشت سال در آلمان زندگی کرده باشد.
 • حداقل شش سال در یکی از مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.
 • از یک مدرسه در آلمان فارغ التحصیل شده باشد.
 • یک آموزش حرفه ای و یا تخصصی را در آلمان به پایان رسانیده باشد.
اخذ-اقامت-آلمان-از-طریق-تولد

گرفتن-اقامت-آلمان-به-روش-تولد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور آلمان روی لینک کلیک کنید.

تولد در آلمان و پاسپورت آلمان

پاسپورت کشور آلمان یکی از قدرتمندترین پاسپورت های دنیاست. با داشتن این پاسپورت می توان به ۱۶۸ کشور دنیا، بدون نیاز به ویزا سفر کرد. با توجه به اخرین رتبه بندی سال ۲۰۱۹ پاسپورت کشور آلمان به همراه لوگزامبورگ، فنلاند و اسپانیا بعد از امارت به طور مشترک در رتبه دوم قرار دارد. بنابر این تولد در آلمان می تواند این پاسپورت قدرتمند را برای افراد به ارمغان آورد.

تولد در آلمان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین

تولد در آلمان، سبب اخذ تابعیت برای والدین کودک نمی شود و افراد برای دریافت تابعیت این کشور نیازمند داشتن شرایط زیر هستند.

 • حداقل ۸ سال در آلمان زندگی کرده باشد. (ممکن است در مواردی کمتر باشد)
 • تعهد کنونی و گذشته خود را نسبت به سیستم پارمانی دموکراتیک آزاد دولت آلمان را تایید کند.
 • شهروند یکی از کشور های اتحادیه اروپا یا سوئیس است و مجوز جابه جایی آزادانه دارد و یا شهروند این کشور ها نبوده ولی دارای مجوز اقامت دائم و یا بلوکارت اروپاست.
 • توانایی این را دارد که بدون کمک از خود حمایت کند.
 • سوء پیشینه کیفری ندارد.
 • به زبان آلمانی تسلط کافی دارد.
 • با سیستم قانونی و شرایط اجتماعی و زندگی آلمان آشنا باشد.
 • در آزمون شهروندی موفق شده باشد.

فردی که همه این شرایط را داشته باشد، می تواند همزمان جهت اخذ تابعیت برای همسر خود هم اقدام کند که در این صورت نیاز به اقامت ۸ ساله همسر در آلمان نیست.

علاقه ایرانیان به کشور آلمان با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی مناسب و همچنین رابطه مناسب بین دو کشور همواره بوده و ایرانیان زیادی تابعیت خود را از کشور آلمان اخذ کرده اند. در سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۱۴۱۴۰ نفر اقامت خود را اخذ کرده که رفته رفته این روند تا کنون کاهش یافته است.

تولد در آلمان و بررسی دو تابعیتی در آلمان

داشتن دو تابعیت یا تابعیت مضاعف کشور هایی را که فرد تابعیت آن را دارد، مستلزم حمایت سیاسی از وی می کند و همچنین به دلیل قوانین مختلف موجود در کشور ها ممکن است مشکلاتی را نیز در خصوص نظام وظیفه و پرداخت مالیات و … برای فرد به همراه داشته باشد. از این رو کشور آلمان قانون دو تابعیتی را نمی پذیرد مگر اینکه شخص تابعیت یکی از کشور های اتحادیه اروپا و یا سوئیس را داشته باشد. در غیر این صورت برای اخذ تابعیت آلمان افراد باید تابعیت قبلی خود را باطل کنند.

در کشور آلمان این قانون هم وجود دارد که افرادی که همسر آلمانی دارند و پس از بچه دار شدن از همسر آلمانی خود میتوانند به واسطه قاعده خون ، برای پدر یا مادر غیر آلمانی خود تابعیت آلمان را به ارمغان بیاورند. این امر همچنین در مورد کودکان والدین آلمانی که به واسطه محل تولد خود و قاعده خاک، تابعیت مضاعف دارند، نیز صادق است.

تولد در آلمان و آثار حقوقی آن

قوانین و شرایط مناسبی برای تولد در کشور آلمان وجود دارد. به طور مثال مادران شاغل باردار را از خطرات محیط کار مصون می دارد و همینطور کار کردن زن باردار در شش هفته آخر ماه های بارداری اجباری نیست و اجازه مرخصی هشت هفته بعد از زایمان را برای مادران فراهم می کند که برای جلوگیری از ضرر مادران هم قوانینی وضع شده است؛ همچنین کمک هزینه ای به والدین داده می شود تا در صورتی که قصد تربیت کودکان خود را دارندمدت زمان ساعات کاری خود را کاهش داده و به تربیت فرزندان خود بپردازند که برای دریافت این کمک هزینه باید شرایط زیر را دارا باشند.

 • در ماه هایی که کمک هزینه دریافت می کنند، بیش از ۳۰ ساعت در هفته مشغول به کار نباشند.
 • شخصاً به تربیت و مراقبت از کودک بپردازند.
 • در محل نگهداری کودک سکونت داشته باشند.
 • در آلمان اقامت و منزل داشته باشند.

دانستیم که قوانین و حمایت های ویژه ای برای کمک به فرزند آوری و تربیت فرزندان وجود دارد که تمایل به اقامت در این کشور را دو چندان می کند. همچنین برای فرزندان بالای ۱۸ سال هم مزایا و خدمات متنوعی وجود خواهد داشت.

تولد در آلمان و ویزای توریستی آلمان

قبل از اینکه به مهاجرت به کشوری فکر کنیم، باید دید کلی از وضعیت و شرایط موجود در آن کشور داشته باشیم؛ بنابر این پیش از اینکه تصمیم به مهاجرت بگیریم، سفر به آن کشور کمک زیادی خواهد کرد.

به همین خاطر می توان از ویزای توریستی استفاده کرد و مدتی را در کشور مقصد گذراند. کشور آلمان از کشور های حوزه شینگن است؛ به همین خاطر با داشتن ویزای توریستی این کشور می توانید به سایر کشور های حوزه شینگن نیز سفر کنید و به مدت ۹۰ روز در یک دوره شش ماهه، در هر یک از این کشور ها اقامت داشته باشید. برخی افراد با اخذ ویزای توریستی و با به دنیا آوردن فرزند در کشور مورد نظر اقدام به اخذ اقامت و تابعیت برای کودک خود می نمایند، اما باید در نظر داشت که این امر برای کشور هایی امکان پذیر است که بر اساس قاعده خاک عمل کرده و به نوزادان متولد شده در آن کشور بدون توجه به تابعیت والدین، تابعیت کشور خود را اعطا می کنند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، قاعده کشور آلمان قاعده خون بوده و با استفاده از ویزای توریستی و صرف به دنیا آوردن نوزاد خود در این کشور، امکان اخذ اقامت و تابعیت وجود نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید که در صورتی که اقامت کشور را نیز داشته باشید و صرفا توریست باشید و فرزندی را در کشور مورد نظر به دنیا آورید از خدمات بهداشتی و درمانی بسیار حرفه ای آن کشور بهره مند خواهید شد.

مهاجرت به آلمان و انواع روش های آن و سخن پایانی:

مهاجرت به آلمان از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال (Legal REL) تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 

سپاس از توجه شما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟