blank
مهاجرت به آلمان از طریق تولد
سپتامبر 8, 2020
مهاجرت به کرواسی از طریق تحصیل
مهاجرت به کرواسی از طریق تحصیل
سپتامبر 10, 2020
نمایش همه

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

اخذ-اقامت-آلمان-به-روش-ازدواج

ازدواج-در-کشور-آلمان-و-گرفتن-تابعیت-کشور-آلمان

در این نوشتار قصد داریم تا یکی دیگر از انواع روش های مهاجرت به آلمان یعنی مهاجرت از طریق ازدواج را بازگو کنیم. همان طور که پیش تر و در مقالات قبلی عنوان شد کشور آلمان یکی از بزرگ ترین و قوی ترین کشور های حال حاضر اروپا است. این کشور حدود ۸۳ میلیون جمعیت داشته و از نظر اقتصادی می توان آن را یکی از قطب های اقتصاد دنیا دانست.

کشور آلمان به سبب امکاناتی که دارد اعم از تحصیل رایگان و خدمات درمانی و شرایط بهداشت مناسب یکی از مقاصد مهاجران محسوب خواهد شد. همچنین به دلیل شرایط ایجاد شده توسط دولت آلمان برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت علاقه مندان و سرمایه گذاران نیز از این رو آلمان را به عنوان مرکز تجارت خود انتخاب کرده اند. این کشور به دلیل اقتصادی بودن و کمبود نیروی کار اقدام به جذب نیرو های کار خارجی کرده و نرخ بیکار در این کشور زیر ۴ درصد است.

برای اخذ اقامت در کشور آلمان راه های مختفی وجود دارد؛ اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل، اخذ اقامت آلمان از طریق کار، اخذ اقامت آلمان از طریق جستجوی کار، از اقامت آلمان از طریق بلو کارت، اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت، اخذ اقامت آلمان از طریق تولد و اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج. همچنین یکی دیگر از روش های اخذ اقامت روش پناهندگیست که توسط موسسه Legal REL رحمانی ساپورت نمی شود.

ازدواج-در-آلمان-و-اخذ-تابعیت-کشور-آلمان

گرفتن-تابعیت-کشور-آلمان

ازدواج در آلمان و شرایط عمومی آن

کشور آلمان، از جمله کشور های اتحادیه اروپا و عضو شینگن است. پایتخت این کشور و بزرگ ترین شهر آن برلین است. این کشور بعد از لندن پر جمعیت ترین شهر در اروپا به حساب می آید. بر اساس رتبه بندی شهرهای جهان به لحاظ کیفیت زندگی، شهر های مونیخ، دوسلدورف و فرانکفورت، به ترتیب با قرار گرفتن در جایگاه های سه، شش و هفت، جزو ده شهر برتر دنیا به حساب می آیند. واحد پول این کشور یورو بوده و به شیوه جمهوی فدرال پارمانی اداره می شود. روش های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد و هر ساله کشور آلمان پذیرای بسیاری از دانشجویان زیادی است که آلمان را به دلیل وجود دانشگاه های رایگان و درجه علمی بالا مقصد خود انتخاب کرده اند. رتبه بندی شهر های جهان به لحاظ کیفیت زندگی در جدول زیر نشان داده شده است.

Country City Rank
Austria Vienna ۱
Switzerland Zürich ۲
Canada Vancouver ۳
Germany Munich ۳
New Zealand Auckland ۳
Germany Düsseldorf ۶
Germany Frankfurt ۷
Denmark Copenhagen ۸
Switzerland Geneva ۹
Switzerland Basel ۱۰

 

از جمله شرایط عمومی مورد نیار برای ازدواج در آلمان، این است که به جز در موارد خاص، شخصی که می خواهد با یک آلمان ازدواج کرده و به همسر خود بپیوندد، باید زبان آلمان را تا سطح A1 بلد باشد. همچنین اگر شخصی از همسر خود طلاق گرفته یا همسرش فوت کرده است باید مدارکی را جهت اثبات این قضیه ضمیمه پرونده خود کند. حداقل سن ازدواج در آلمان ۱۸ سال است ولی در سن بین ۱۶ تا ۱۸ سال هم با اجازه والدین امکان ازدواج افراد وجود دارد.

ازدواج در آلمان و اخذ اقامت آلمان

ازدواج با یک فرد تبعه آلمان بعد از اخذ اقامت آلمان، امکان درخواست برای تابعیت شما را فراهم می کند. بعد از ۳ سال اقامت در این کشور در حالی که ۲ سال هم از ازدواج گذشته باشد، می توان تابعیت آلمان را اخذ کرد. شرایط لازمه برای اخذ تابعیت کشور آلمان به شرح زیر است.

 • داشتن اقامت دائم
 • انحلال تابعیت قبلی
 • آشنایی با نظام حقوقی، اجتماعی و وضعیت زندگی در آلمان
 • توانایی حمایت از خود بدون نیاز به کمک های اجتماعی
 • مهارت شنیداری و نوشتاری زبان آلمانی در سطح B1
 • تعهد به اصول آزادی و دموکراسی مطابق با قانون اساسی

ازدواج در آلمان و ازدواج ایرانی با آلمانی

به صورت کلی قوانین مختلفی برای ازدواج با تبعه آلمانی در کشور ها وجود دارد. مثلا در ایران، اگر یک مرد آلمانی با یک زن ایرانی ازدواج کند، تابعیت ایران را دریافت نخواهد کرد و در این صورت از حقوق شهروندی ایران هم محروم می ماند. در مقابل آن اگر یک زن آلمانی با مرد ایرانی ازدواج کند، تابعیت همسر به وی تحمیل خواهد شد. اما در قوانین ازدواج در آلمان تبعیضی بین زن و مرد وجود ندارد و اگر یک فر ایرانی با آن ها ازدواج کند، پس از اخذ اقامت کشور آلمان، می تواند اقدام به مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج کند. نکته قابل ذکر این است که کشور آلمان قانون تابعیت مضاعف را نپذیرفته و تبعه ایران، برای درخواست تابعیت آلمان، باید تابعیت ایرانی خود را باطل کنند.

ازدواج-و-اخذ-تابعیت-کشور-آلمان

اخذ-تابعیت-آلمان-از-طیق-ازدواج

ازدواج در آلمان و بررسی آثار حقوقی و شرایط آن

در قوانین ازدواج در این کشور، هیچ منعی برای ازدواج مرد و زن آلمانی با تبعه خارجی وجود ندارد. همانطور که اشاره شد با ازدواج یک فرد خارجی با یک فرد آلمانی امکان گرفتن تابعیت برای فرد خارجی فراهم شده و آن فرد می تواند از حقوق شهروندی و حقوقی و سیاسی در کشور آلمان بهره مند شود و حتی می تواند در انتخابات سیاسی آلمان هم شرکت کند و پاسپورت این کشور را دریافت خواهد کرد که با توجه به مهم بودن پاسپورت کشور آلمان (قرار گیری در رتبه دوم برترین پاسپورت های دنیا)، امکان سفر بدون ویزا به ۱۶۸ کشور دنیا، برای شخص مهیا می شود.

ازدواج در آلمان و بررسی ازدواج صوری

از نکاتی که یک شخص برای ازدواج با یک شخص خارجی باید بداند این است که گاهی مدارکی برای اثبات وجود علاقه بین دو طرف مانند نامه،عکس و … باید ارائه شود تا مشخص زود قصد این ازدواج صوری نیست و صرفا به دلیل اخذ اقامت این کشور نخواهد بود. به همین جهت کشور های گوناگون برای جلوگیری از این کار قوانین مختلفی را وضع کرده اند.

ازدواج در آلمان و روند اخذ اقامت

اگر قصد ازدواج با یک تبعه آلمانی را دارید نخست باید درخواست ویزای اقامت طولانی مدت و با هدف ازدواج و تشکیل خانواده درخواست کنید. توجه فرمایید که تنها یک درخواست کامل مورد پذیرش است پس مدارک به شرح زیر ضروری است. البته امکان دارد دولت آلمان به درخواست خود مدارک دیگری را هم از شما درخواست کند.

مدارک مورد نیاز:

 • دو فرم درخواست کامل شده “درخواست برای یک ویزای ملی” (فرم ها می بایست امضا شوند) در صورتی که پرداخت مبلغ در بانک انجام شود.
 • یک پاسپورت معتبر با دو صفحه سفید و حداقل شش ماه اعتبار پس از بازگشت به کشور خود. افرادی که همسر یا پارتنر ایسلندی دارند، باید فرم D-201 و کسانی که همسر یا پارتنر خارجی دارند، D-202 را تکمیل کنند.
 • دو عکس گذرنامه ای جدید (۳۵ میلی متر و ۴۵ میلی متر)
 • دو اظهارنامه از اطلاعات صحیح و کامل مطابق با بند ۵۳ (۲)۸ و ۵۴ قانون اقامت با تاریخ و امضا. این فتوکپی باید شامل صفحه اطلاعات شخصی و صفحه حاوی امضای فرد متقاضی باشد. پاسپورت باید حداقل ۹۰ روز پس از پایان اعتبار اجازه اقامت، معتبر باشد.
 • یک تأییدیه کتبی توسط اداره ثبت در آلمان، که نشان می دهد تمامی الزامات مورد نیاز برای تشکیل خانواده، تکمیل شده و همچنین در بردارنده یک چهارچوب زمانی است. در زمان ارائه برای درخواست اقامت، نباید بیش از ۶ ماه از صدور این گواهی گذشته باشد. این گواهی باید شامل تمام کشورهایی باشد که متقاضی در ۵ سال گذشته در آن ها زندگی کرده است. علاوه بر این، مرجع صادر کننده گواهی باید مجوز صدور گواهی عدم سوء پیشینه را داشته باشد و بالاترین مرجع صادرکننده این گواهی، در آن کشور باشد. توجه داشته باشید که گواهی باید تایید آپوستیل یا اعتبار دوگانه داشته باشد.

همچنین …

 • مدرک بین المللی زبان، در سطح A1 از موسسه گوته، که بیش از دو سال از زمان اخذ آن نگذشته باشد. تنها در صورتی که گواهی به غیر از زبان های انگلیسی یا نوردیکی نوشته شده باشد. در صورتی که گواهی توسط یک مترجم رسمی غیر ایسلندی ترجمه شده باشد، نیاز به تایید آپوستیل یا اعتبار دوگانه وجود دارد.
 • یک دعوتنامه که در آن آدرس محلی که شخص متقاضی با نامزد خود زندگی خواهد کرد، مشخص شده باشد. تنها گواهی بیمه شرکت های بیمه ایسلندی و یا شرکت های بیمه خارجی دارای مجوز فعالیت در ایسلند، مورد قبول می باشد. بیمه نامه حداقل به مدت ۶ ماه پس از تقاضای اقامت، اعتبار داشته باشد و حداقل مبلغ ۲ میلیون کرون ایسلند را پوشش دهد.
 • یک کپی از پاسپورت نامزد (در صورتی که شخص پاسپورت آلمان را ندارد، یک کپی از مجوز اقامت دائم). اگر فرد با یک ایسلندی ازدواج کرده باشد؛ در صورتی که همسر ایسلندی فرد، از نظر مالی او را حمایت کند، به موجب تعهد متقابل قانونی حمایت از همسر، فرد نیازی به اثبات تمکن مالی ندارد. اما اگر فرد پارتنر یک ایسلندی باشد، باید شخص متقاضی، تمکن مالی خود را اثبات کند.
 • یک گواهی از بیمه سفر معتبر. اگر فرد با یک آلمانی ازدواج کرده باشد؛ در صورتی که همسر آلمانی فرد، از نظر مالی او را حمایت کند، به موجب تعهد متقابل قانونی حمایت از همسر، فرد نیازی به اثبات تمکن مالی ندارد. اما اگر فرد پارتنر یک آلمانی باشد، باید شخص متقاضی، تمکن مالی خود را اثبات کند.

مهاجرت به آلمان و انواع روش های آن و سخن پایانی:

مهاجرت به آلمان از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وبسایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال (Legal REL) تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 

سپاس از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟