طلاق از طرف مرد
طلاق چیست؟
نوامبر 13, 2020
طلاق از طرف مرد
وکیل طلاق
نوامبر 13, 2020
نمایش همه

طلاق توافقی

طلاق از طرف مرد

طلاق توافقی 

یکی از انواع طلاق که در متون قانونی تعریف نشده است طلاق توافقی می باشد که در آن زن و مرد توافق می‌کنند از یکدیگر جدا شوند و این توافق در حکم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌کند. در واقع همانطور که از نام این نوع طلاق بر می آید طلاقی است که همه چیز در مورد آن بر حسب توافق بوده و زن و شوهر برای اینکه از یکدیگر جدا شوند یکسری توافقاتی را انجام می دهند که این نوع طلاق ، طلاق باین می باشد .

در طلاق توافقی زن و شوهر می‌بایستی در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل و … توافق کنند تا زودتر به هدفشان برسند. دادگاه هر توافقی در این موارد را در حکمی که صادر می‌کند درنظر می‌گیرد و آن را در گواهی عدم امکان سازش که یکی از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی است، ذکر می‌کند.

مراحل طلاق توافقی

در قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ مراحل و شیوه به خصوصی وجود دارد که آن را از سایر انواع طلاق مجزا می کند . مطابق این قانون ، در تمامی موارد طلاق بجز طلاق توافقی ، زوجین باید توسط دادگاه به داوری ارجاع شوند . مثلا در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد ، زوجین به داوری ارجاع داده می شوند و دادگاه پس از بررسی نظر داوران رای صادر می کند .

اما در طلاق توافقی ، نیازی به انجام این کار نیست ، به این دلیل که طرفین با هم توافق کرده اند . لذا زوجین تنها باید به واحد مشاوره خانواده مراجعه کرده و مشاور بایستی نظر خود را برای تعیین تکلیف ، به دادگاه ارائه نمایند .
پس از آن ، قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره ، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند که زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور ، به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند . در این نوع از طلاق ، طرفین بایستی حتما در دفترخانه حاضر باشند تا طلاق ثبت شود . یعنی عدم حضور یکی از طرفین در دفترخانه برای ثبت طلاق ، مانع از انجام طلاق خواهد شد .

طلاق توافقی

مدارک طلاق توافقی

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجام طلاق توافقی تهیه کنند و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل وی به دادگاه تقدیم شود:

  • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
  • اصل شناسنامه زوج (مرد)
  • اصل شناسنامه زوجه (زن)
  • کپی کارت ملی زوجین
  • وکالت نامه محضری طلاق (در صورتیکه حق طلاق با زن باشد)
  • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و …
  • گواهی عدم بارداری زوجه (دریافت این گواهی نامه باید از پزشکی قانونی و مراکز پزشکی مجاز صورت گیرد)
  • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی)
  • نظر واحد مشاوره در دادگاه خانواده

سوالات متداول

۱- برای طلاق توافقی در اولین قدم چه اقدامی باید انجام داد ؟

برای انجام طلاق توافقی در اولین قدم باید به سامانه تصمیم مراجعه کرده ، مشخصات زوجین را ثبت کرد و برای اخذ نوبت مشاوره اقدام نمود که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

۲- آیا در طلاق توافقی می توان بر سر مهریه ، حضانت و سایر حقوق توافق کرد ؟

بله ، طرفین می توانند بر سر تمام حقوق توافق کرده و این توافق از منظر دادگاه محترم شمرده می شود که جزئیات آن در مقاله درج شده است .

۳- طرفین تا چه مدت پس از صدور گواهی عدم امکان سازش می توانند به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنند ؟

طرفین تا سه ماه پس از صدور گواهی عدم امکان سازش می توانند برای ثبت طلاق به دفتر مراجعه کنن که در مقاله به طور کامل بررسی شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟