ویزای کار مجارستان (سال۲۰۲۰)
دسامبر 12, 2018
شرایط زندگی و مسکن در بلغارستان (سال۲۰۲۰)
دسامبر 13, 2018
نمایش همه

شرایط زندگی در اسلواکی (سال۲۰۲۰)

در این مقاله می خواهیم شما را با مردم و فرهنگ اسلواکی و شرایط زندگی و مسکن در این کشور آشنا سازیم.

همچنین به سوالات متداول در مورد کشور اسلواکی نیز پاسخ خواهیم داد:

پرسش های متداول:

 • اسلواکی چگونه کشوری است؟
 • مردم اسلواکی چگونه اند؟
 • هم اکنون شرایط اقتصادی اسلواکی چگونه است؟
 • شرایط فعلی کار در اسلواکی به چه صورت است؟
 • مشاغل موردنیاز در اسلواکی کدامند؟
 • موقعیت های کاری در کجای اسلواکی بهتر است؟
 • چه میزان آشنایی با زبان اسلواک  برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟
 • آیا می‌توان با دانستن زبان انگلیسی در اسلواکی زندگی کرد؟
شرایط زندگی در اسلواکی

Castle براتیسلاوا – اسلواکی

بخش اول:آشنایی با کشور اسلواکی

اسلواکی کجاست؟

اسلواکی کشوری در اروپای مرکزی است و از شمال با لهستان، از غرب با چک و اتریش، از جنوب با مجارستان و از شرق با اوکراین هم‌مرز بوده و پایتخت این کشور براتیسلاوا است. زبان این کشور زبان اسلواک است و حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

فاصله براتیسلاوا تا وین تنها ۷۰ کیلومتر است

فاصله براتیسلاوا با وین پایتخت اتریش، کمتر از یک ساعت با اتوبوس یا قطار است (تقریبا مانند تهران و کرج). بخش زیادی از مردم براتیسلاوا روزانه  برای کار به وین می‌روند و بعدازظهر ها برمی‌گردند. تقریبا در همه نقاط شهر ایستگاه براتیسلاوا-وین وجود دارد و قیمت بلیط رفت یا برگشت ۵ یورو می‌باشد.اگر بلیط خود را اینترنتی بخرید این قیمت تا ۱ یورو کاهش می‌یابد. این فاصله کم شرایط زندگی در اسلواکی را برای مردم این کشور بهتر کرده است.

اسلواکی یک کشور کوهستانی است

کوهای بسکید و کارپات، این کوهستان ها را تشکیل داده اند. بلندترین قله‌های کارپات را کوه‌هایی به نام تاترا با ۲۰ قله مرتفع تر از ۲۵۰۰متر تشکیل داده اند.  رودخانه های زیادی در اسلواکی در جریان است و طبیعت این کشور بسیار رویایی و خیال انگیز است. مهم‌ترین رودهای اسلواکی عبارتند از دانوب، واه و هرون، هورناد و تیسا.

اسلواکی در دل کوه های خود ۶۰۰۰ غار دارد

البته تنها بازدید ۱۵ غار برای عموم آزاد است. برای رفتن به بعضی از غار ها باید قایق اجاره کنید و پارو بزنید. البته فراموش نکنید که غار یخی دوبشینسکا را در اولویت قرار دهید. ۵ غار به نام های دوبشینسکا، غار دومیتسا، گومباسک، یاسوفسکا، و غار آرگونیتی اوختینسکا در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. در اسلواکی بیش از ۱۳۰۰ چشمه معدنی وجود دارد.

آب و هوای اسلواکی کوهستانی است

میانگین دمای سالیانه هوا در اسلوکی (و پایتخت آن براتیسلاوا) ۹ درجه سانتی‌گراد است. حداکثر این دما ۲۰ درجه و حداقل آن ۳- بوده و البته لازم به ذکر است که سردی هوا حتی مانند کشورهای مجاور اسلواکی اذیت کننده نیست.

مردم اسلواکی چگونه اند؟

اگر بخواهید وضعیت زندگی در اسلواکی و پایتخت آن را تجسم کنید، شهری با هوای تمیز، بافت اروپایی و مدرن، معماری تاریخی، مجسمه های با عظمت، خیابان‌های عریض سنگفرش شده، کافی شاپ‌ های خاص، عبور رودخانه ها از وسط شهر، مراکز خرید بزرگ و… اما همه‌ی اینها را کنار بگذارید. بارزترین ویژگی اسلواکی، مردم این کشور است. مردمی که بسیار مهربان و با فرهنگی غنی هستند. شادی و حال و هوای خوب در این کشور روح شما را تازه می‌کند.

عدم حضور مهاجرین پناهنده در این کشور

یکی از خوبی ها و مزایای کشور اسلواکی نسبت به سایر کشورهای شناخته شده حوزه شینگن در اروپا عدم حضور پناهندگان در این کشور است و این موضوع باعث شده است که  مهاجرین احساس خوبی داشته باشند. خیلی از افرادی که اقامت اروپا دارند، به همین دلایل اسلواکی را انتخاب می کنند و این کشور را حتی به زندگی در آلمان و دیگر کشورهای بزرگ اروپایی ترجیح می دهند.

بخش دوم: شرایط زندگی در اسلواکی چگونه است؟

شرایط اقتصادی اسلواکی به چه صورت است؟

مشتریان خارجی موتور محرک اقتصاد اسلواکی است. تولید و صدور خودرو و و سایر وسایل الکترونیکی (مخصوصا وسایل خانگی) بخش اعظم فعالیت های تجاری اسلواکی محسوب می‌شود. آلمان مهمترین شریک تجاری این کشور بوده و اقتصاد این کشور به آلمان بسیار وابسته است. البته منابع طبیعی در اسلوکی مانند زغال سنگ، آهن، مس و منگنز، نمک، زمین‌های کشاورزی، و اندکی نفت و گاز نیز جزء درآمدهای مهم این کشور محسوب می‌شود.

شرایط کار در اسلواکی چگونه است؟

شرایط کار در اسلواکی در وضعیت مطلوبی قراردارد. اما دستمزدها در این کشور خیلی بالا نیست. طبق آمار رسمی Numbeo میانگین حقوق در کشور اسلواکی تنها ۷۸۲٫۴۰ € است اما فراموش نکنید که این عدد اصلا برای زندگی در اسلواکی کم نیست. هزینه ها در اسلواکی به شدت پایین بوده و یک خانواده ۴ نفره می‌تواند یا ۶۰۰ یورو در ماه زندگی خوبی در این کشور داشته باشد. سطح زندگی در اسلواکی مناسب است و نرخ بیکاری در اسلواکی ۷.۴٪  بوده و کاریابی در شهری مانند براتیسلاوا سخت نیست. شرکت های اسلواک کارمندان زیادی از مابقی کشورهای اروپایی مخصوصا ایتالیا و اتریش دارند.

مشاغل موردنیاز در اسلواکی کدامند؟

 • صنایع وابسته به IT و برنامه نویسی
 • مشاغل مهندسی مخصوصا رشته های برق، الکترونیک و ساختمانی
 • مجلات و روزنامه نگاری
 • چاپ و صنایع وابسته
 • حسابداری
 • رانندگی
 • آرایشگری، خیاطی و مد
 • طراحی صنعتی
شرایط زندگی در اسلواکی

قسمت سوم: معایب و مشکلات زندگی در اسلواکی چیست؟

یادگیری زبان اسلواک راحت نیست

در واقع یادگیری زیان هر کشوری برای مهاجرت به آن کشور ضروری است اما زندگی در اسلواکی با دانستن زبان انگلیسی نسبتا راحت است. اکثر مردم این کشور انگلیسی می‌دانند و این خود شرایط زندگی در اسلواکی را راحت تر می‌کند. یادگیری زبان این کشور خیلی آسان نیست.

جمعیت کم براتیسلاوا و سایر شهرهای اسلواکی

البته شاید از دیدگاه خیلی ها این یک مزیت بوده و تجربه زندگی در اسلواکی را دوست داشته باشند. اما جمعیت کم ممکن است برای بعضی ها و مخصوصا جوانانی که در شهرهای خیلی بزرگ زندگی کرده اند باب میل نباشد.

اقتصاد اسلواکی مانند کشورهای بزرگ اروپا نیست

درست است که اقتصاد این کشور اقتصاد پویایی است، اما طبیعتا با قطب های اقتصادی اروپا مانند آلمان تفاوت دارد. اگر می‌خواهید تجارت کوچکی را شروع کنید و به تدریج آن را در اروپا گسترش دهید اسلواکی پیشنهاد خوبی است اما اگر می‌خواهید از ابتدا سرمایه گذاری زیادی داشته باشید حتما از مشاورین اقتصادی کمک بگیرید. اگر قصد دارید از روش های مهاجرت به اسلواکی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که می توانید با همان شرکت، شعبه یا دفتر اصلی خود را در کشورهای بزرگتر اروپایی نیز راه اندازی کنید.

اما هنوز نکات جالب دیگری مانده است…

 • اگر با کفش به خانه اسواک ها بروید، ناراحت می‌شوند.
 • اسلواکی را با چکاسلواکی و اسلوونی اشتباه نگیرید. مخصوصا اگر آنجا را چکاسلواکی صدا کنید خوششان نمی‌آید.
 • بیشترین تعداد قلعه ها را در جهان را اسلواکی دارد.
 • براتیسلاوا، تنها پایتخت دنیا است که با دو کشور (اتریش  و مجارستان) هم‌مرز است.
 • اسلواکی مرتفع ترین نقطه جغرافیایی تمام قاره اروپا است. 
 • سفر با قطار برای کودکان، دانش‌آموزان، دانشجویان و افراد بالای ۶۰ سال در اسلواکی رایگان است.
 • در اسلواکی بیش از ۱۳۰۰ چشمه معدنی وجود دارد.
 • در ۱ ژانویه ۱۹۹۳، چکسلواکی به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

جمع بندی

اسلواکی کشوری با فرهنگ، آرام، زیبا و مدرن است. این کشور در تمامی جنبه های اقتصادی و فرهنگی شرایط رو به بهبودی دارد و مخصوصا برای افرادی که به فکر ارتقا کیفیت زندگی خود هستند پیشنهاد بسیار مناسبی است. نزدیکی براتیسلاوا به وین ایده های جالبی را برای کار در وین پیش روی شما می‌گذارد. قیمت ها در اسلواکی به صورت چشمگیری از مابقی اروپا پایین تر است و سطح رفاه زندگی و قدرت خرید مردم شاخص مناسبی دارد.

معرفی چند وب سایت مفید در اسلواکی

هم اکنون شرایط برای اخذ اقامت و ویزای اسلواکی به چه صورت است؟

برای مهاجرت به اسلواکی راه های دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید با مشاورین  و وکلای متخصص موسسه حقوقی و مهاجرتی REL تماس حاصل فرمائید.

اطلاعات تماس موسسه حقوقی و مهاجرتیREL

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *