blank
مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری
فوریه 17, 2019
تحصیل در یونان
تحصیل در یونان در سال (۲۰۲۰)
فوریه 18, 2019
نمایش همه

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

blank

سیستم آموزشی دانشگاه های لهستان تاریخچه ۶۵۰ ساله آموزشی با مشخصات حرفه ای بالایی را دارد در نتیجه این مسئله نه تنها برای لهستان بلکه برای بسیاری از کشور های سراسر جهان جایی که روح خلاقیت و مهارت را با خود آورده اند اثبات شده است. اجازه دهید چند مثال بزنیم : ایگناسی دومیکو تحقیقات زمین زشناسی خود را در قرن ۱۹ در شیلی ایجاد کرد. بین سالهای ۱۸۷۲ و ۱۸۷۶ ، ارنست مالینواسکی جهانی را که در بالاترین منطقه ی پرو قرار داشت را خلق کرد. برونیسلا مالینواسکی خالق انسان شناسی مدرن بود. ده جایزه ی نوبل به هنرمندان ، دانشمندان و دیگر شمایل مشهور لهستانی اعطا شد. ماریا اسکلودوسکا کوری یکی از آن چهار برنده ایست که دو بار جایزه دریافت کرده است. تحصیل در لهستان مخصوصاً رشته های پزشکی بسیار پرطرفدار و جذاب است.

ما در  این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در لهستان می پردازیم، مهاجرت تحصیلی به لهستان در کنار راه های دیگر مهاجرت به لهستان می باشد در این فرآیند شخص پس از ورود به این کشور باید نسبت به اخذ اقامت تحصیلی لهستان اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه پس از مطالعه این مطلب می توانید با مشاورین موسسه حقوقی و مهاجرتی REL تماس حاصل فرمایید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه ورشو با توجه به شرایط خاص این کشور بسیار مورد تقاضا است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در لهستان

شیوه آموزشی و تحصیل در لهستان به قرن ۱۴ برمی گردد. دانشگاه جاگیلونیای کراکوف به عنوان دومین دانشگاه در مرکز اروپا در سال ۱۳۶۴ تاسیس شد. امروزه دانشگاه های لهستان شیوه های آموزشی درخشانی را در روند خود بکار می گیرند. برای مثال دانشگاه های شهر ورشو بالاترین رتبه بین المللی را دارند.

کارشناسان لهستانی حرفه ای در تمامی نقاط جهان توسط همکاران خویش مورد تقدیر قرار گرفته اند. به ویژه پزشکان، مهندسان، معماران و کارشناسان آی تی لهستانی که مورد تحسین واقع شده اند. اما دیگر فارغ التحصیلان لهستانی به طور کامل آماده رقابت در بازار کار جهانی شده اند.

صلاحیت این سیستم توسط هیئت اعتبار بخشی تضمین شده است، هیئتی که بر تمامی موسسات آموزشی عالی لهستان نظارت دارد. براساس نتایج این مشاهدات بیش از ۸۰ درصد دانشگاه های جهان رتبه های قابل توجه و خوبی دارند.

 

blank

 

هزینه تحصیل و زندگی لهستان

گرچه لهستان پیشرفت اقتصادی سریعی داشته است اما هزینه زندگی در آن به طور قابل توجهی پایین تر از هزینه زندگی در اغلب کشور های اروپایی بوده است. مقادیر ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای هزینه های اصلی همانند اقامت، غذا و حمل ونقل کفایت می کند. هزینه سرگرمی و همکاری در وقایع فرهنگی پایین تر از مقادیر متوسط آن در اروپا می باشد. هزینه اصلی که مربوط به تحصیل می باشد و نرخ متوسط ان حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است (که بستگی به رشته تحصیلی دارد) که به صورت رقابتی می باشد و پایین تر از نرخ متوسط در اروپا است.

لهستان امن تر از بسیاری از کشور های اروپایی است. حتی بسیاری از کشور های نوردیک که بسیار امن در نظر گرفته شده، نرخ جرایم آن ها بیشتر از لهستان است. لذا لهستان در اینجا ایمن ترین کشور برای دانشجویان با هر نژاد، عقیده و اصالتی می باشد.
فرهنگ لهستان فرهنگی بسیار مشهور از نظر میراث تاریخی و پیشرفت های کنونی در سراسر جهان است و به ۵ نویسنده لهستانی جایزه ی نوبل اعطا شده است. نویسندگان تاریخی همانند کارول اسزیمانواسکی، فریدرید چوپین و ایگنیسی پادراسکی و دیگر افراد حاضر نظیر هنریک گورکی، ویتولد لاتوسلاواکی یا کریستوف پندرکی که فصل جدیدی از تاریخ موسیقی را نوشتند. آکادمی به برندگان وجدا، جانوس کامینسکی، رومن پلنسکی جوایزی را اعطا کرد. از جمله برندگان نخل طلایی کریستوف کی اسلواسکی و دیگر افراد هنرمند صنعت فیلم که در سراسر جهان شناخته شده هستند. موسسه فرهنگی لهستان سرگرمی های بسیاری را برای علاقه مندان با تمام سلیقه ها فراهم کرده است. شمار جشن ها، نمایشگاه های کتاب، کنسرت ها و دیگر سرگرمی ها بسیار زیاد است. همچنین برای دوستداران ورزش نیز چیزهایی وجود دارد. در سال ۲۰۱۲ که لهستان میزبان قهرمانی فوتبال اروپا بود، لذا وقایع مهم فوتبال باعث جذب هزاران دوستدار فوتبال در سراسر اروپا شد.

از سال تحصیلی ۲۰۰۷/۲۰۰۸ سیستم آموش عالی لهستان به سه دسته کارشناسی(لیسانس،مهندسی)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا(دکتر) تقسیم شده است. این سیستم بر تمامی رشته های آموزشی بجز حقوق، داروخانه، روانشناسی، دامپزشکی، دارو و دندانپزشکی اعمال می شود، که هنوز هم بر اساس سیستم دو مرحله ای(فوق لیسانس و دکترا) می باشد.

مقاطع مختلف تحصیل در لهستان

دوره کارشناسی غیر مهندسی(لیسانس) با گذراندن ۳ تا ۵ سال در کالج فنی و حرفه ای/مهندسی اخذ می شود.
دوره کارشناسی(مهندسی) با گذراندن ۳ تا ۵ سال در کالج مهندسی علوم، کشاورزی و اقتصاد اخذ می شود.
دوره کارشناسی ارشد( فوق لیسانس )؛ مدرک های معادل : کارشناسی ارشد هنر، کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد مهندس معماری، پزشک با صلاحیت، دندانساز یا دامپزشک. تصدیق این مدارک طی ۲ تا ۵ سال تحصیل مداوم در دانشگاه به طول می انجامد. فردی که دیپلم کالج را دارد طی ۲ تا ۵ سال می تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد.
دوره دکترا (PHD) ، مدرک دکترا به کسی داده می شود که در امتحان دکترا قبول شده باشد و با موفقیت از پایان نامه ی خود دفاع کرده باشد. برای گرفتن مدرک صلاحیت دکتری فرد میبایست مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را در دست داشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دانشگاه های لهستان

ملزومات ثبت نام بستگی به تصمیم دانشگاه دارد و باید بر روی وب سایت دانشگاه انتخابی شما تایید شده باشد. معمولا پر کردن یک فرم در خواست نامه و فرستادن یک نسخه از مدرسه راهنمایی (یا دانشگاه/کالج) و در نتیجه مدرک مهارت زبان انگلیسی (معمولا تافل) ضروری می باشد. برخی از دانشگاه ها توصیه نامه، مقالات شخصی و دیگر مدارک که در سایتشان ذکر شده است را می خواهند. مدارس هنر همانند سازمان تربیت بدنی و دیگر سازمانها، آزمون های استعداد را ترتیب می دهند.
لهستان اظهار دارد که هیئت اعتبار مسئول نظارت و کنترل بر استاندارد های آموزشی در موسسات آموزش عالی لهستان می باشد. این هیئت با دفاتر اعتبار در دیگر کشور ها در حال همکاری می باشد.
تمام مقررات براساس اعتبار سنجی مدراک و امضای توافق دو جانبه با کشورهای در لیست در خصوص به رسمیت شناختن مدارک توسط لهستان می باشد که در صفحه وب دفاتر به رسمیت شناختن آکادمیک و تبادل بین المللی موجود است.

شروع سال تحصیلی در لهستان

سال تحصیلی به دو بخش تقسیم می شود :ترم پاییز(ماه اکتبر-اواسط فوریه)، ترم بهار(اواسط فوریه-ژوئن). هر کدام از آن ها با آزمون دوره ای پایان می یابد. تدریس به شکل سخنرانی، گذاشتن کلاس ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاه و مباحثه گروهی ارائه می شود.

وضعیت امتحانات
برای اتمام یک ترم با موفقیت، دانش آموز میبایست کارنامه قبولی تمامی امتحانات را دریافت کند. مقیاس نمره گذاری رایج بدین صورت می باشد : خیلی خوب(۵)، خوب بعلاوه امتیاز(۴،۵)، خوب(۴)، متوسط(۳)، مردود(۲). تحت عنوان سیستم واگذاری اعتبار اروپا شماری از اعتبارات خاص به شخصی که این نمرات را به صورت مستقل کسب کرده است اختصاص داده می شود.

سیستم لهستان در مناطق آموزش عالی اروپا
لهستان بیانیه بولونیا در خصوص خلق اروپا به منطقه اموزش عالی را امضا کرده است. موسسات آموزش عالی لهستان ECTS(سیستم انتقال اعتبار اروپا) را به اجرا در آورده است. آنان همچنان اعطای بورسیه بین المللی دانش آموزان را براساس فعالیت های فردی در مدارس و برنامه هایی نظیر سقراط/آراسموس را متعهد شده اند. مکمل دیپلم شناخت بین المللی آموزش و مدارک بدست آمده را آسان تر می کند.

پرسش و پاسخ درباره تحصیل در لهستان

من برای ثبت نام به چه چیزهایی نیاز دارم؟
برای اعطای صلاحیت بین المللی، متقاضیان در وحله اول میبایست تمام ملزومات برای ورود به موسسه آموزش عالی در کشور خود را فراهم کنند. معمولا داشتن گواهی اجازه دخول یا گواهی معادل آن، مدرک زبان (حداقل در سطح متوسط) نیاز می باشد. البته شایان ذکر است امکان تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان نیز می باشد و شخص می تواند دوره زبان را در لهستان بگذراند.
برخی از شعبه های هنر، آموزش فیزیک و شعبی که دانشجویان را برای آموزش حرفه ای، پزشکی آماده می کنند و دیگر دانشگاه های فنی و حرفه ای ممکن است آزمون استعداد را ترتیب دهند.
از زمانی که لهستان قرارداد لیبسون را تایید کرد، در سال ۲۰۰۴ بین المللی بودن مدرک دیپلم به رسمیت شناخته شد.

blank

 

تحصیل در لهستان چقدر هزینه در بر دارد ؟ ( هزینه یا شهریه تحصیل در لهستان )

آموزش در موسسه عالی لهستان به صورت تمام وقت برای شهروندان لهستانی و همچنین برای افراد خارجی که تحصیل خود را در ایالت HELs به عنوان شهروند لهستانی آغاز کرده اند به صورت رایگان می باشد. دیگر افراد خارجی میبایست شهریه ای که معادل آن به صورت زیر است را پرداخت کنند :
• سالانه حدود ۲۰۰۰ یورو برای آموزش عالی و حرفه ای در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
• سالانه حدود ۳۰۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و تخصص
• سالانه حدود ۳۰۰۰ یورو برای کلاس های فنی و حرفه ای و دوره های کارآموزی
• سالانه حدود ۲۰۰۰ یورو برای کلاس های زبان، که برای آماده سازی دانشجویان در لهستان می باشد.
رئیس دانشگاه HELs ممکن است بنا به در خواست دانشجویان، شهریه دانشگاه را کم کند و یا روی هم رفته از آن چشمپوشی کند.

آیا نیاز است که من به صورت روان به لهستانی صحبت کنم ؟
خیر نیازی نیست چرا که در دانشگاه های لهستان بسیاری از برنامه های آموزشی به انگلیسی می باشد. اگرچه ممکن است شما زبان لهستانی را برای استفاده شخصی روزمره زمانی که در لهستان اقامت دارید یا برای پیوستن به کلاس های دانشگاهی در لهستان بیاموزید. اطلاع در مورد اعطای مدرک زبان لهستان در کمیسیون اعطای گواهی به خارجی زبانان آمده است.

آیا نیازی به اخذ ویزا تحصیلی لهستان هست؟ اگر نیاز است چگونه برای اخذ آن در خواست داده شود ؟
دانشجویانی که در اروپا/منطقه اقتصادی اروپا قرار دارند نیازی به اخذ ویزای لهستان ندارند، اگرچه انان میبایست در صورت اقامت بیش از ۹۰ روز در لهستان در خواست اقامت دهند.
هیچ یک از دانشجویان اروپا/منطقه اقتصادی اروپا نیاز به اخذ ویزا در سفارت یا کنسول کشوری که در آن ساکن هستند ندارند. این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که ویزا ها برای مدت حداکثر سه ماه داده می شود. در صورت قصد اقامت در لهستان نیاز به در خواست اقامت در اداره Vivodeship45 روز قبل از تاریخ انقضای ویزا برای آن دوره از زندگی است. برای همیاری بیشتر، دانشجویان میبایست با قسمت اداری دانشگاهشان در ارتباط باشند.

آیا نیاز به بیمه بهداشت و درمان است ؟
مراقبت های پزشکی در لهستان به صورت رایگان نیست. بیمه درمان برای بسیاری از دانشجویان در طول دوره اقامتشان در لهستان اجباری می باشد. به دانشجویان متعلق به کشورهای غیر از اروپا/منطقه اقتصادی اروپا پیشنهاد می شود که بیمه پزشکی را در کشورخود یا به محض رسیدن به لهستان خریداری کنند. علاوه بر اینکه دانشجویان ملزم به پرداخت خدماتی که در اختیارشان گذاشته می شود هستند به آنان توصیه می گردد که بیمه شخص ثالث و بیمه تصادف را خریداری کنند.
شهروندان اروپایی ساکن در لهستان قادر به استفاده از خدمات درمانی رایگان هستند که برای آنان کارت بیمه درمانی اروپا(EGIC) صادر می گردد. شهروندان اروپایی ساکن در کشورشان بیمه ندارند و شهروندان غیر اروپایی ممکن است توافق نامه با بودجه سلامت بین المللی لهستان ((EFZ-Narodowy Fundusz Zdrowia را امضا کرده باشند و بیمه ماهانه با هزینه ۴۰PLN را خریداری کرده باشند.
تحت توافق دو جانبه، شهروندان انگلستان، سوئد و اسلواکیا حق مراقبت های پزشکی رایگان را دارند. طبق توافق با جمهوری چک، دانشجویان حق مراقبت های پزشکی ضروری همانند بیماری های ناگهانی یا تصادف را دارند.

آیا می توانم در خواست بورسیه تحصیلی لهستان داد ؟
تمام دانشجویان بین المللی می توانند با توافق دو جانبه بر اساس همکاری مستقیم در خواست بورسیه بدهند که در دفترخانه شناسایی آکادمیک و تبادل بین المللی، بورسیه برای دانشجویان متعلق به اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه های سقراط/آراسموس پیشنهاد شده است. به علاوه بورسیه دانشگاهی برای آکادمی های برتر در دسترس است.
چگونه برای خود منزل پیدا کنم ؟
بسیاری از دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی خود خوابگاه هایی را فراهم می کنند اما تعداد اتاق ها محدود می باشد. دانشگاه های میزبان میبایست دانشجویان را در یافتن منزل مناسب یاری نمایند.

برای زندگی در لهستان چقدر باید هزینه کنم ؟
این بستگی به موقعیت شخصی، شیوه زندگی و عادات با توجه به نیاز های مختلف شما دارد. در عمل شما حداقل نیاز به ۱۲۰۰-۲۵۰۰ PLN در ماه دارید تا بتوانید هزینه منزلی مناسب، حمل و نقل محلی و حتی گاهی بیرون رفتن را تامین کنید. این مقدار میبایست هزینه اجاره، غذا، لباس، بهداشت شخصی، حمل و نقل محلی، مواد درسی، تلفن و دیگر هزینه ها بجز شهریه را تامین کند.
در این جا محاسبه تقریبی هزینه های ماهیانه آمده است : سکونت دانشجویان در خوابگاهایشان ۴۰۰-۶۰۰PLN ، به صورت شریکی ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ PLN، غذا حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ PLN، کتاب و وسایل سرگرمی حدود ۲۰۰-۳۰۰ PLN در ماه، حمل و نقل محلی حدود ۶۵PLN .

هم اکنون شرایط برای اخذ اقامت و ویزای لهستان به چه صورت است؟

برای مهاجرت به لهستان راه های دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید با مشاورین و وکلای متخصص موسسه حقوقی و مهاجرتی REL تماس حاصل فرمائید.

مهاجرت به لهستان از طرق تحصیل و سخن پایانی:

مهاجرت به لهستان  از طرق متنوعی امکان پذیر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید مقالات تخصصی موجود در این وب سایت را مطالعه نمایید. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه انواع راه های مهاجرت به لهستان می توانید با موسسه حقوقی و مهاجرتی لگال آر ای ال (Legal REL) تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را به صورت مشاوره تلفنی رایگان کسب نمایید. امیدواریم مطالب مطرح شده در این نوشتار راهنمای مناسبی برای شما عزیزان بوده باشد.

 تماس با موسسه حقوقی و مهاجرتی Legal REL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک می خواهید؟ در خدمتیم
آیا با سایت ما آشنا هستید؟